E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34347
Lasīšanai: 2 minūtes
1
1

Tiesības prasīt zaudējumu atlīdzināšanu

J
jautā:
25. oktobrī, 2024
Gita

Vasaras mājas ceļam nav servitūta, kaimiņi ceļu izmanto, pārvadājot kokmateriālus ar smago tehniku lietavās, ceļš nav uz kaimiņu zemes. Kādas ir manas tiesības tiesāties par nodarītajiem zaudējumiem un liegto piekļuvi īpašumam? 

A
atbild:
04. novembrī, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Civillikuma 1235. pants noteic, ka no servitūta izrietošā lietu tiesība ir nodibināta un spēkā abām pusēm, t. i., valdošā un kalpojošā nekustamā īpašuma īpašniekiem, tikai pēc servitūta ierakstīšanas zemesgrāmatās. Līdz tam laikam viņu starpā pastāv vienīgi personiska saistība, kuras ierakstīšanu zemesgrāmatās var tomēr prasīt katra puse, ja vien izpildīti visi citi servitūtam nepieciešamie noteikumi. Tas nozīmē, ka tikai tad un pēc tam, kad servitūta tiesība ir ierakstīta kalpojošā nekustamā īpašuma zemesgrāmatā kā apgrūtinājums par labu valdošajam nekustamam īpašumam, var sākties servitūta tiesības izmantošana, respektīvi, servitūta izlietotājs var sākt izmantot cita īpašumā servitūtam atvēlēto teritoriju, lai piekļūtu savam īpašumam. Ar šo brīdi servitūta izlietotājam pašam ir jāuzņemas rūpes par servitūta ceļa uzturēšanu un labošanu (Civillikuma 1151. pants).  

Ja kāda trešā persona bojā šo ceļu, tad tā persona, kurai ar šo rīcību nodarīts tiesību aizskārums, ir tiesīga vērsties tiesā ar prasību par zaudējumu atlīdzināšanu. Civillikuma 1779. pants paredz, ka katram ir pienākums atlīdzināt zaudējumus, ko viņš ar savu darbību vai bezdarbību nodarījis. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 54 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas