Labdien! Tēvs nomira, bez testamenta palika zeme, māja un mežs. Neviens no bērniem nevēlējās palikt un dzīvot tēva mājā. Viss tika pārrakstīts uz vecākā brāļa vārda. Sanāca tā, ka brālis izsaimnieko mežu. Visa nauda tika skaitīta uz manu kontu, jo man bija pilnvara (pēc mutiskas norunas). Paturēju 3000 eiro. Brālis tagad draud ar tiesu par zādzību, ja neatdošu šo summu. Kā ar manām kā tēva bērna tiesībām uz īpašuma izsaimniekošanas naudas sadali? Esam četri bērni.
Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustama īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatās. T. i., tā persona, uz kuras vārda ir reģistrēts īpašums pēc Jūsu tēva nāves, iegūst pilnīgu varu un rīcības brīvību ar minēto īpašumu. Kā tas izriet no jautājuma – īpašumtiesības ir reģistrētas uz Jūsu brāļa vārda un Jūs rīkojaties kā pilnvarnieks.
Saskaņā ar Civillikuma 2289. pantu ar pilnvarojuma līgumu viena puse (pilnvarnieks, uzdevuma ņēmējs) uzņemas izpildīt otrai (pilnvaras devējam, pilnvarotājam, uzdevuma devējam) zināmu uzdevumu, bet pilnvaras devējs apņemas pilnvarnieka rīcību atzīt sev par saistošu.
Savukārt Civillikuma 2295. pants noteic, ka pilnvarniekam jādarbojas, izpildot viņam doto uzdevumu, ar lielāko rūpību un viņš atbild pilnvarotājam par katru neuzmanību, savukārt 2300. pants noteic, ka pilnvarnieks nedrīkst pārkāpt viņam dotā uzdevuma robežas un viņam jārīkojas vispirms pēc pilnvarotāja norādījumiem.
Ja Jūs spējat pierādīt savā jautājumā minētās norunas esību (kaut arī tā ir norunāta mutvārdos), pilnvarojuma robežas nav pārkāptas. Savukārt, ja to pierādīt nav iespējams, tad saņemtā nauda uz sava konta pilnvarojuma izpildes nolūkā būtu izmaksājama pilnvarotājam (saskaņā ar pilnvarojumā noteikto).
Pārējo bērnu tiesības bija realizējamas mantojuma izsludināšanas laikā kā mantojuma pieņemšana. Ja mantinieki ir atteikušies mantot vai nav pieteikuši savas mantojuma tiesības pieteikšanās termiņā, viņi zaudē jebkādas tiesības uz minēto mantojuma masu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!