Kā izšķirties, ja laulātais ir Īrijas pilsonis

J
jautā:
10. februārī, 2020
Agnese

Kā var izšķirt laulību, ja viens laulātais ir Latvijas pilsonis, bet otrs – Īrijas pilsonis?

A
atbild:
24. februārī, 2020
Signe Krūzkopa
LV portāls

Vai laulību plānots šķirt pie notāra (savstarpēji vienojoties par visiem būtiskajiem jautājumiem) vai tiesas ceļā?

Laulības šķiršana pie zvērināta notāra: vērsties pie notāra ir iespējams, ja viens no laulātajiem pastāvīgi dzīvo Latvijā uz likumīga pamata ne mazāk kā vienu gadu pirms iesnieguma par laulības šķiršanu nodošanas notāram. Jāatzīmē, ka var būt nepieciešams nodrošināt dokumentus, kas apliecina pastāvīgo dzīvesvietu valsts teritorijā. Ja nevienam no laulātajiem nav pastāvīgās dzīvesvietas Latvijā (izņemot gadījumus, kad abi laulātie ir Latvijas valstspiederīgie), zvērināts notārs laulību nav tiesīgs šķirt.

Laulības šķiršana tiesā: ja domstarpības starp laulātajiem neļauj panākt vienošanos, laulība tiek šķirta tiesas ceļā.

Jūs varat pieprasīt laulāto atšķiršanu vai laulības šķiršanu vai nu kopīgi ar partneri, proti, kopējā pieteikumā, vai arī viens pats.

Šādu prasību varat iesniegt tiesai valstī:

  • kurā dzīvojat jūs un jūsu vīrs vai sieva;
  • kurā pēdējoreiz dzīvojāt kopā (ja viens no jums joprojām tur dzīvo);
  • kurā dzīvo viens no jums (ja prasību iesniedzat kopīgi);
  • kurā dzīvo jūsu laulātais;
  • kurā dzīvojat jūs, ja tur esat nodzīvojis vismaz 6 mēnešus tieši pirms prasības iesniegšanas un esat šīs valsts pilsonis.

Jūsu šķiršanās lietā kompetenta būs pirmā tiesa, kurā tiks iesniegta prasība un kura atbilst šiem nosacījumiem.

Kad ir pasludināta laulāto atšķiršana, viņu laulības šķiršanā piekritība būs tās Eiropas Savienības valsts tiesai, kurā vispirms tika pieņemts lēmums par laulāto atšķiršanu, – ciktāl tas atbilst attiecīgās valsts kārtībai.