Vai citi zemes īpašnieki var liegt servitūta ceļa labiekārtošanu

J
jautā:
06. janvārī, 2020
Jānis

Labdien! Uz manu īpašumu iet servitūta ceļš caur diviem citiem īpašumiem (~ 300 m). Servitūts ir iekļauts visu saistīto īpašumu zemesgrāmatās un ir vēsturisks. Tā faktiskais stāvoklis ir nedaudz iebraukātas sliedes pļavā. Šogad vēlos ceļu par saviem līdzekļiem visā garumā labiekārtot: noņemt melnzemi un uzbērt granti/šķembas. Vai šīs darbības man ir jāsaskaņo ar zemes īpašniekiem? Vai viņi man var aizliegt ceļa labiekārtošanu (zemes darbus)? Vai viņi var pieprasīt būvēt ceļu pa citu trajektoriju nekā servitūta atzīmētā josla zemesgrāmatā?

A
atbild:
13. janvārī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Ar servitūta ierakstīšanu zemesgrāmatā tiek nodibināta lietu tiesība, kas jāizlieto taisnprātīgi, pēc iespējas saudzējot cita īpašuma tiesību. Vienlaikus kalpojošās lietas īpašnieks nedrīkst servitūta izlietotājam likt šķēršļus, proti, viņam jāļauj darīt visu, bez kā servitūta tiesību nebūtu iespējams sekmīgi izlietot, arī labiekārtot ceļu zemesgrāmatā un zemes robežu plānā norādītā servitūta robežās. Servitūta novietnes maiņa iespējama, tikai pusēm vienojoties. Ja šāda vienošanās netiek panākta, tad strīds risināms tiesā. Tomēr jāatceras, ka būvniecību reglamentējošo normatīvo aktu izpratnē ceļš tiks uzskatīts par būvi. Šādus būvdarbus varēs realizēt tikai tad, ja būvniecība tiks saskaņota ar attiecīgā zemesgabala īpašnieku.

Pamats: Civillikuma 1139., 1140., 1235. pants, Būvniecības likuma 1. panta 3. punkts, 15. pants.