TĒMA: Nodokļi

Patentmaksu var izvēlēties noteiktās jomās

J
jautā:
03. janvārī, 2020
Maira

Labdien! Strādāju algotu darbu, maksāju nodokļus, bet gribu sākt nodarboties ar hobiju: ziepju vārīšanu. Vai varu reģistrēties kā patentmaksas maksātājs?

A
atbild:
20. janvārī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Profesijas un saimnieciskās darbības veidus, kuros, gūstot ienākumu, iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas var maksāt patentmaksas veidā, ir uzskaitīti Ministru kabineta noteikumos “Kārtība, kādā piemērojama patentmaksa fiziskās personas saimnieciskajai darbībai noteiktā profesijā, un patentmaksas apmērs”.

Ziepju izgatavošana neatbilst nevienai no saimnieciskās darbības jomām, kurās iespējamais nodokļu režīms ir patentmaksājums.

Tās ir:

  1. ādas un tekstilizstrādājumu amatniecība, kā arī apģērbu un apavu izgatavošana un labošana;
  2. pulksteņu un slēdzeņu labošana, kā arī citi sadzīves pakalpojumi;
  3. amatniecības izstrādājumu izgatavošana
  4. floristika;
  5. fotografēšanas, videoieraksta un audioieraksta pakalpojumi;
  6. skaistumkopšanas pakalpojumi;
  7. privātie mājsaimniecības pakalpojumi un mājas aprūpes pakalpojumi.

Patentmaksas maksātājus reģistrē Valsts ieņēmumu dienests, kurā varat noskaidrot informāciju par nodokļiem, ja sākat saimniecisko darbību.