E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18587
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Zemesgrāmatā īpašnieka maiņu reģistrē, kad samaksāts nodoklis

J
jautā:
19. novembrī, 2019
Iveta

Labdien! Interesējos par NĪN aprēķinu dzīvoklim. Man ir radies šāds jautājums: NĪN aprēķina visam nākamā gada periodam, un, ja īpašumā (dzīvoklī) nav deklarēta neviena persona, tad tas ir 1,5% no kadastrālās vērtības. Ja šībrīža īpašnieks pārdod savu īpašumu decembrī, tas nomaksā NĪN par kārtējo gadu un izdeklarējas no īpašuma. Kamēr tiek nokārtoti visi dokumenti, kas ir saistīti ar īpašuma maiņu, var paiet vairāk nekā mēnesis, līdz ar to rodas situācija, ka īpašumā nav piedeklarēta neviena persona un tam tiek piemērots 1,5% nodoklis, kurus jaunajam īpašniekam nākas maksāt visu nākamo gadu. Vai šis nodoklis būs pārmaksāts? Ja ne, vai ir kāda iespēja to apstrīdēt? Paldies!

A
atbild:
25. novembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nekustamā īpašuma nodokļa likums noteic, ka nodokli sāk maksāt ar nākamo taksācijas gadu pēc īpašuma tiesību vai valdījuma tiesību rašanās.

Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā.

Ja īpašumu atsavina vai dāvina, zemesgrāmatā īpašnieka maiņu var reģistrēt pēc tam, kad ir nomaksāts nodokļa pamatparāds, soda nauda un nokavējuma nauda, kā arī veikts nodokļa maksājums par taksācijas gadu, kurā notiek īpašnieka maiņa, un zemesgrāmatu nodaļa par to ir pārliecinājusies tiešsaistes datu pārraides režīmā.

Nodokļu administrācija (šajā gadījumā pašvaldība), iekasējot valsts ar likumu noteiktos nodokļus, ņem vērā publiski pieejamos reģistros izdarītos ierakstus, tātad aprēķina nekustamā īpašuma nodokli un paziņo to personai, kas par attiecīgā nekustamā īpašuma īpašnieku ierakstīta zemesgrāmatā.

No tiesību aktu normām izriet: ja dzīvoklim īpašnieka maiņa notiks nākamajā gadā, nodokļa maksāšanas pienākums būs iepriekšējam īpašniekam.

Tiesu praksē ir atrodamas norādes, ka pirkuma līguma noslēgšana nerada īpašuma tiesības, bet gan tikai prasījuma tiesības.

Mazāku nodokļa likmi, ja īpašumā ir deklarēta persona, pašvaldības paredz savos saistošajos noteikumos, nosakot deklarēšanās atskaites laiku – taksācijas gada 1. janvāri. Līdz ar to darījumos ar nekustamo īpašumu pašām līgumslēdzējām pusēm ir jāvienojas par nosacījumiem attiecībā uz izdeklarēšanos un piedeklarēšanos.

Par likmes apstrīdēšanu – pašvaldība ir tiesīga noteikt atšķirīgas nodokļa likmes dažādiem nodokļa maksātājiem un dažādiem nodokļa objektiem. Dažas pašvaldības piešķir atlaides īpašniekiem, kuri deklarējas savā īpašumā, citas pašvaldības piemēro zemāku likmi mājoklim, kurās ir deklarēta vismaz viena persona.

Taču pašvaldības saistošajos noteikumos nenosaka un nemaina likumā paredzēto nodokļa maksāšanas kārtību (maksā īpašnieks). Konkrētajā pašvaldībā varat noskaidrot, kāda ir samazinātās nodokļa piemērošanas prakse tajā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 157 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU