Personas ar invaliditāti nav atbrīvotas no pienākuma maksāt uzturlīdzekļus

J
jautā:
04. novembrī, 2019
Kaspars

Māte kļuva par invalīdi pusotru gadu pēc bērna piedzimšanas, un bērnu audzina tēvs viens. Māte nav spējīga pat uzturēt sevi. Tēvs ar bērna māti nedzīvo kopā. Tēvs ētisku apsvērumu dēļ nevēlas piedzīt alimentus, jo saudzē mammu, kurai jau tā ir smagi. Kā mūsu valsts šādos gadījumos var palīdzēt, lai palielinātu vientuļā vecāka ienākumus, nevēršoties piedziņā pret māti? Zinu, ka likums liek piedzīt alimentus arī no 1. grupas invalīdiem.

A
atbild:
06. novembrī, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls

Atbilstoši spēkā esošajam regulējumam invaliditāte un ierobežota rīcībspēja nav pamats atbrīvojumam no pienākuma uzturēt bērnu. Civillikuma 179. panta piektā daļa paredz, ka nodrošināt minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam ir katra vecāka pienākums neatkarīgi no viņa spējām uzturēt bērnu un mantas stāvokļa. Līdz ar to šajā situācijā bērna tēvam ir tiesības saņemt valsts garantētos uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda. Diemžēl tas nozīmē arī to, ka pret bērna māti tiks uzsākts parāda piedziņas process.