Slimības laiks un neizmantotā atvaļinājuma kompensācija

J
jautā:
16. oktobrī, 2019
Līga

Labdien! Darba likuma 149. panta 5. daļa noteic, ka, pārtraucot darba tiesiskās attiecības, darba devējam ir pienākums izmaksāt atlīdzību par visu periodu, kurā darbinieks nav izmantojis ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Vai ir kāds gadījums, kad darba devējs šo kompensāciju var neizmaksāt? Konkrētajā situācijā darbinieks pēdējo 2 gadu laikā faktiski ir bijis nodarbināts nepilnus 2 mēnešus, un pārējo laiku darbiniekam bija pārejoša darbnespēja, ikgadējais apmaksātais atvaļinājums līdz ar to nav bijis izmantots kopš 2017. gada. Darba attiecības tika pārtrauktas uz savstarpējās vienošanās pamata, un darba devējs uzskata, ka šajā gadījumā kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu nav jāizmaksā.

A
atbild:
23. oktobrī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo atvaļinājumu, saskaņā ar Darba likuma 152. pantu ietilpst darbinieka faktiski nostrādātais laiks, kā arī laiks, kad darbinieks nav veicis darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, ieskaitot:

1) pārejošas darbnespējas laiku;

2) grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku;

3) īslaicīgas prombūtnes laiku;

4) darba piespiedu kavējuma laiku, ja darbinieks prettiesiski atlaists no darba un atjaunots iepriekšējā darbā.

Šajā laikā neieskaita bērna kopšanas atvaļinājuma laiku un atvaļinājuma laiku bez darba samaksas saglabāšanas, kas ir ilgāks par četrām nedēļām viena gada laikā.

Darba likumā nav noteiktas izņēmuma situācijas, kad darba devējs ir tiesīgs neizmaksāt neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju.