Vai darba samaksu un valsts pensiju var pārskaitīt uz citas personas bankas kontu

J
jautā:
04. oktobrī, 2019
Gunārs

Labdien! Saskaņā ar Darba likuma 70. pantu (“Darba samaksas izmaksas veids”): “Darba samaksa aprēķināma un izmaksājama skaidrā naudā. Darba devējam ir tiesības izmaksāt darba samaksu bezskaidrā naudā ar pārskaitījumu tikai tad, ja darbinieks un darba devējs par to ir noteikti vienojušies.”
Vai darba devējs ir tiesīgs izmaksāt naudu uz citas personas kontu, kuru ir norādījis darbinieks?
Vai ir kāds normatīvais dokuments, kas regulē iepriekš minēto jautājumu?
Tāds pats jautājums ir par pensijas izmaksu uz citas personas kontu.

A
atbild:
10. oktobrī, 2019
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Anita Alksne, Kontaktu centra klientu apkalpošanas speciāliste

Darba devējs pēc darbinieka lūguma, ko noformē kā iesniegumu, ir tiesīgs izmaksāt tam pienākošos atlīdzību par darbu uz iesniegumā norādītās citas personas bankas kontu. Ārēja normatīvā akta, kas nosaka šādu kārtību, nav.

Savukārt atbildīgajām valsts institūcijām tiek sniegta informācija par darbiniekam aprēķināto atlīdzību.

Valsts pensiju pārskaita personas Latvijas Republikas kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas (PNS) kontā, izmaksā pakalpojumu sniedzēja izmaksas vietā vai piegādā pensijas saņēmēja dzīvesvietā. Pensijas piegāde dzīvesvietā ir noteikta par maksu – 2,39 eiro.

Pensiju izmaksa tiek nodrošināta, pamatojoties uz likuma “Par valsts pensijām” 32. panta 1. punktā norādīto:

“Valsts pensijas izmaksājamas katru mēnesi. Valsts pensija pēc pensijas saņēmēja pieprasījuma pārskaitāma viņa Latvijas Republikas kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas (PNS) kontā vai piegādājama pensijas saņēmēja dzīvesvietā par maksu, ieturot no pensijas tās piegādes izdevumus saskaņā ar gadskārtējā valsts budžeta likumā noteikto maksu par pensijas, pabalsta vai atlīdzības piegādi.”

Praksē bieži tiek piemērots 7. punkts, kurā norādīts, ka pensijas saņēmējs, kas ilgstoši (ilgāk par diviem mēnešiem) uzturas ārstniecības, aprūpes iestādē vai ieslodzījuma vietā, var iesniegt VSAA iesniegumu par pensijas pārskaitīšanu šīs iestādes kontā, lai nodrošinātu tās izmaksu. Pensijas pārskaitīšana ārstniecības iestādes kontā iespējama, ja pensijas saņēmējs par to iepriekš vienojies ar attiecīgās iestādes administrāciju un saņēmis rakstveida saskaņojumu.