E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32437
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
4
1
4

Rīcībspējas ierobežošana un aizgādnības nodibināšana

J
jautā:
17. aprīlī, 2024
Māra

Mana radiniece (pensijas vecums) pirms pieciem gadiem kļuva par krāpnieku upuri. Lai palielinātu savas “iespējas, internetā tirgojoties ar akcijām”, paņēma bankā kredītu, kā arī aizdevumus vairākās ātro kredītu iestādēs. Kad atklājās, ka tā ir krāpniecības shēma, vērsās pēc palīdzības. Ar ģimenes atbalstu tika noformēta individuālā maksātnespēja un iesniegta tiesā. Tagad, kad individuālās maksātnespējas ierobežojumi vēl nav beigušies, radiniece atkārtoti ir iekritusi krāpnieku nagos, šoreiz bitkoins. Radiniece pat neapzinās, ka ir apkrāpta: aktīvi to noliedz, melo ģimenei un slēpj no visiem savu rīcību. Viņa ir aizņēmusies no nepazīstamiem cilvēkiem ievērojamu naudas summu, lai “samaksātu par naudas pārvedumu”. Skaidrojumos neklausās un reaģē agresīvi, uz policiju iet atsakās. Dēla ģimene (ar mazgadīgiem bērniem) baidās, ka māte (kas dzīvo kopā ar viņiem), neapdomīgi aizņemoties naudu no aizdomīgām personām (jo bankā un ātro kredītu iestādēs vērsties viņa nevar), var apdraudēt viņu ģimenes labklājību, dzīvesvietu vai nepilngadīgo bērnu veselību. Kādas darbības jāveic, lai iesniegtu tiesā prasību par rīcībspējas noteikšanu radiniecei un nodibinātu aizgādnību? 

A
atbild:
03. maijā, 2024
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar Civillikuma 365. pantu personām, kuras, izlaidīgi vai izšķērdīgi dzīvojot, kā arī alkohola vai citu apreibinošo vielu pārmērīgas lietošanas dēļ draud novest sevi vai savu ģimeni trūkumā vai nabadzībā, tiesa nosaka rīcībspējas ierobežojumu un nodibina aizgādnību Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā. 

Saskaņā ar Civillikuma 366. pantu, nosakot rīcībspējas ierobežojumu un nodibinot aizgādnību, tiesa personai atņem rīcību un pārvaldību pār viņas mantu tādā apjomā, kāds nepieciešams šīs personas mantas pārvaldībai un ar ģimenes uzturēšanu saistīto izdevumu segšanai. Tiesa, ierobežojot rīcībspēju un nodibinot aizgādnību, vispirms nosaka, vai aizgādnis ar aizgādnībā esošo rīkojas kopā, pēc tam – vai aizgādnis rīkojas patstāvīgi –, un uzdod attiecīgajai bāriņtiesai iecelt vienu vai vairākus aizgādņus. 

Svarīgi, ka tiesa neatņem personai rīcībspēju, bet to ierobežo nepieciešamajā apjomā. 

Atbilstoši Civillikuma 367. pantam mantas pārvaldības ziņā 365. pantā minētās personas pielīdzināmas nepilngadīgajiem. Pēc tam, kad viņām atņemtas tiesības pārvaldīt savu mantu, viņas tomēr var brīvi rīkoties ar tiem tīrajiem ienākumiem, kas paliek pēc visu ar mantas pārvaldību un ģimenes uzturu saistīto izdevumu segšanas.  

Saskaņā ar Civillikuma 369. pantu aizgādnība par šā likuma 365. pantā minēto personu turpinās līdz tam laikam, kad vairs nav šaubu, ka tā galīgi grozījusi savu dabu un dzīvesveidu, un kamēr to nav pārskatījusi tā pati tiesa, kas ierobežojusi rīcībspēju un nodibinājusi aizgādnību. Tiesas spriedums par aizgādnības nodibināšanu ir spēkā līdz brīdim, kad tiek pieņemts cits tiesas nolēmums šajā jautājumā. Tiesas spriedumu par aizgādnības nodibināšanu var pārskatīt jebkurā brīdī, bet ne retāk kā reizi septiņos gados no tā spēkā stāšanās dienas. 

Pieteikums par rīcībspējas ierobežošanu un aizgādnības nodibināšanu personai izlaidīgas vai izšķērdīgas dzīves dēļ, kā arī alkohola vai citu apreibinošo vielu pārmērīgas lietošanas dēļ iesniedzams tiesā pēc šīs personas deklarētās dzīvesvietas, bet, ja tādas nav, – pēc tās dzīvesvietas. 

Civilprocesa likuma 271.1 pantā noteikts, kurš var iesniegt pieteikumu par rīcībspējas ierobežošanu tiesā: pieteikumu par personas rīcībspējas ierobežošanu un aizgādnības nodibināšanu personai izlaidīgas vai izšķērdīgas dzīves dēļ, kā arī alkohola vai citu apreibinošo vielu pārmērīgas lietošanas dēļ var iesniegt pati persona, tās bērni, brāļi, māsas, vecāki, laulātais vai prokurors. 

Pieteikumā norāda, uz kāda pamata un kādā apjomā personai ierobežojama rīcībspēja un nodibināma aizgādnība izlaidīgas vai izšķērdīgas dzīves dēļ, kā arī alkohola vai citu apreibinošo vielu pārmērīgas lietošanas dēļ un kādi pierādījumi to apstiprina. 

Pieteikumā var lūgt tūlītēju nodrošinājumu pret mantas izputināšanu, piemērojot šā likuma 138. pantā paredzētos nodrošinājuma līdzekļus. Šādu lūgumu tiesnesis izlemj ne vēlāk kā nākamajā dienā pēc pieteikuma saņemšanas.  

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 68 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas