Slimības laiku no vidējās iemaksu algas aprēķina perioda izslēdz

J
jautā:
09. septembrī, 2019
Kristīne

Vidējā apdrošināšanas iemaksu alga tiek aprēķināta atbilstoši faktiski veiktajām iemaksām pēdējo 12 mēnešu periodā. Kā tiek veikts aprēķins, ja vienā no šī perioda mēnešiem mēneša sākumā paņemta darbnespējas lapa A un pēc tam uz visu mēnesi izsniegta darbnespējas lapa B? Vai šis mēnesis arī tiks ieskaitīts aprēķinā? Interesējos tādēļ, ka vēlos zināt, kāds būs vecāku pabalsts.

A
atbild:
23. septembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Sociālās apdrošināšanas pabalstu, arī vecāku pabalsta, apmēra noteikšanai tiek aprēķināta vidējā iemaksu alga.

Darba ņēmējam vidējā iemaksu alga tiek aprēķināta par 12 mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms mēneša, kurā iestājas apdrošināšanas gadījums (diena, no kuras piešķir vecāku pabalstu).

Pašnodarbinātajam vidējā iemaksu alga tiek aprēķināta atbilstoši faktiski veiktajām iemaksām pēdējo 12 mēnešu periodā, kas beidzas vienu ceturksni (3 mēnešus) pirms tā ceturkšņa, kurā iestājas apdrošināšanas gadījums.

Ja 12 mēnešu laikā, ko ņem vērā pabalsta aprēķinam, ir bijusi darbnespēja, šo periodu no aprēķina izslēdz (tas ir – neņem vērā) un vidējo iemaksu algu pabalstam rēķina tikai par to periodu, kurā ir gūti ienākumi.