Mantojuma lietu sakārtošana

J
jautā:
09. septembrī, 2019
..

Sveiki! Pirms trijiem gadiem nomira mans vectētiņš, nebija uzrakstīts testaments. Vecmamma devās pie notāra, lai nokārtotu lietas saistībā ar īpašumu, kas bija uz vectētiņa vārda. Diemžēl vecmāmiņai finansiālu problēmu dēļ neizdevās nokārtot papīrus, abu kopīgais dēls it kā esot atteicies no mantojuma. Visticamāk, atteicies tādēļ, ka māju pirms vairākiem gadiem ieķīlājis pret aizdevumu, izmantojot mana vectētiņa iedoto pilnvaru (vārdu sakot, aptinis ap pirkstu). Protams, kredīts nav atmaksāts līdz pat šim brīdim. Abiem ir arī kopīga meita. Tagad zemesgrāmatā īpašumam uzrādās aizliegums sakarā ar neatmaksāto summu. Vectētiņa meitai ir meita, kura pirms diviem gadiem kļuva pilngadīga, un tagad arī viņa ir pirmās šķiras mantiniece. Kā rīkoties šajā situācijā? Ar ko sākt vispirms? Un vai pēc mantojuma termiņa izsludināšanas beigām vēl ir iespēja pieteikties mantojumam?

A
atbild:
20. decembrī, 2019
Latvijas notārs
Jānis Skrastiņš, priekšsēdētājs, zvērināts notārs

No situācijas izklāsta ir grūti saprast lietas faktiskos apstākļus, arī to, vai vecmamma mantojuma lietā ir izteikusi gribu pieņemt mantojumu. Ja ir, tad mantojuma lieta ir kārtojama nevis pēc vectēva, bet gan pēc viņa laulātās, jo mantojuma pieņemšana nozīmē, ka viss vectēva mantojums ir piekritis viņai un ir jāmanto viņas mantiniekiem. Iesakām vērsties pēc konsultācijas pie notāra, kura lietvedībā ir vectēva mantojuma lieta.