Atlīdzina advokāta pakalpojumus

J
jautā:
04. janvārī, 2013
Anna Kalniņa

Vai civilprocesā (prasība tiesā pret darba devēju), ja prasība tiek apmierināta, ir tiesības uz atlīdzību par jurista (kurš nav advokāts) konsultācijām un pārstāvību tiesā kā par ar lietas vešanu saistītiem izdevumiem vai kā savādāk, uzrādot rēķinus, čekus? Vai drīkst piesaistīt pārstāvi jebkurā procesa posmā un kāda ir kārtība izdevumu atlīdzināšanai?

A
atbild:
07. janvārī, 2013
Latvijas Universitāte
Daina Ose, Juridiskās fakultātes Civiltiesisko zinātņu katedras lektore

Tiesāšanās izdevumi tiek atlīdzināti par zvērināta advokāta pakalpojuma izmaksām, turklāt ne visi, bet tikai Civilprocesa likuma (CPL) 44.pantā „Ar lietas vešanu saistītie izdevumi un to atlīdzināšana” atrunātajā apmērā.

Šis pants paredz, ka ar lietas vešanu saistītie izdevumi ir atlīdzināmi šādos apmēros:

1) izdevumi advokāta palīdzības samaksai:
a) atlīdzināmie izdevumi advokāta palīdzības samaksai prasībās, kurām ir mantisks raksturs un kurās prasības summa nepārsniedz 6000 latu, — to faktiskajā apmērā, tomēr ne vairāk par 30 procentiem no prasījumu apmierinātās daļas,
b) atlīdzināmie izdevumi advokāta palīdzības samaksai prasībās, kurām ir mantisks raksturs un kurās prasības summa ir no 6001 lata līdz 40 000 latu, — to faktiskajā apmērā, tomēr ne vairāk par 2000 latu,
c) atlīdzināmie izdevumi advokāta palīdzības samaksai prasībās, kurām ir mantisks raksturs un kurās prasības summa pārsniedz 40 001 latu, — to faktiskajā apmērā, tomēr ne vairāk par 5 procentiem no prasījumu apmierinātās daļas,
d) atlīdzināmie izdevumi advokāta palīdzības samaksai prasībās, kurām nav mantiska rakstura, — to faktiskajā apmērā, tomēr ne vairāk par 2000 latu,
e) atlīdzināmie izdevumi advokāta palīdzības samaksai prasībās, kurām nav mantiska rakstura, un lietās, kuras tiesa atzinusi par sarežģītām, — to faktiskajā apmērā, tomēr ne vairāk par 3000 latu;

2) ceļa un uzturēšanās izdevumi sakarā ar ierašanos tiesas sēdē, kā arī sakarā ar pušu vai to pārstāvju klātbūtni vai piedalīšanos pierādījumu iegūšanā, pēc Latvijas lūguma pierādījumus iegūstot ārvalstī, — pēc Ministru kabineta noteiktajām likmēm komandējuma izdevumu atlīdzībai;

3) izdevumi sakarā ar rakstveida pierādījumu iegūšanu — izdevumu faktiskajā apmērā;

4) tulka izdevumi sakarā ar pušu vai to pārstāvju klātbūtni vai piedalīšanos pierādījumu iegūšanā, pēc Latvijas lūguma pierādījumus iegūstot ārvalstī, — izdevumu faktiskajā apmērā.

(2) Ar lietas vešanu saistītos izdevumus piespriež no atbildētāja par labu prasītājam, ja viņa prasījums ir apmierināts pilnīgi vai daļēji, kā arī tad, ja prasītājs neuztur savus prasījumus sakarā ar to, ka atbildētājs tos pēc prasības iesniegšanas labprātīgi apmierinājis.

(3) Ja prasība noraidīta, ar lietas vešanu saistītos izdevumus piespriež no prasītāja par labu atbildētājam.

(4) Ja prasība ir izskatīta tikai pirmās instances tiesā, atlīdzināmie izdevumi advokāta palīdzības samaksai nedrīkst pārsniegt 50 procentus no šā panta pirmajā daļā noteiktā maksimālā atlīdzības apmēra.

(5) Tiesa var noteikt mazāku apmēru atlīdzināmo izdevumu advokāta palīdzības samaksai, ievērojot taisnīguma un samērīguma principu, kā arī izvērtējot objektīvos ar lietu saistītos apstākļus, it īpaši — lietas sarežģītības un apjomīguma pakāpi, tiesas sēžu skaitu lietas izskatīšanas laikā un tiesu instanci, kurā prasība tiek izskatīta.

Jurista vai cita pārstāvja izdevumi netiek atlīdzināti, jo personai šis pārstāvis ir jāpilnvaro pārstāvēt sevi, nevis sniegt juridisko palīdzību. Turklāt, tā ir personas pašas izvēle, kādā veidā realizēt savu interešu aizsardzību. Advokāta kvalifikācija ir pārbaudīta, un advokāts ir tiesu sistēmai piederīga amatpersona, atšķirībā no jebkura jurista vai cita pārstāvja. Līdz ar to tiek veicināts nolīgt profesionālu pārstāvību. Jebkurš jurists var iegūt zvērināta advokāta statusu, ja viņš ir gana profesionāls, lai maksimāli darbotos savu klientu interesēs.