E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
PAZIŅOJUMS

Valsts augstāko amatpersonu paziņojums par plānu stingrāku ierobežojumu ieviešanai Covid-19 izplatības apturēšanai Atvērt

TĒMAS
Nr. 17636
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
2
1
2

Kā tēvs var noteikt bērna paternitāti

J
jautā:
01. augustā, 2019
Jānis

Manai bijušajai draudzenei ir piedzimis bērns. Šķīrāmies ar strīdu. Domāju, ka bērns ir mans. Vēlos uzņemties tēva pienākumus, taču māte to nevēlas, ir pilnībā pārtraukusi jebkādus kontaktus. Nezinu nedz bērna personas kodu, nedz deklarēto dzīvesvietas adresi, kas man būtu nepieciešama, lai iesniegtu prasības pieteikumu tiesā par paternitātes noteikšanu. Uzskatu, ka bērnam ir vajadzīgs tēvs, vienalga, kādas ir mūsu attiecības. Tāpēc ceru, ka varēsiet man palīdzēt ar padomu.

A
atbild:
04. septembrī, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls
Zita Zaharenko
zvērināta advokāte

Civillikuma 158. pants paredz, ka prasību paternitātes noteikšanai tiesā var iesniegt arī persona, kas sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu. Savukārt Civilprocesa likuma 249. panta otrā daļa nosaka: “Persona, no kuras bērns izcēlies, prasību par paternitātes noteikšanu var celt pret bērna māti gadījumā, ja viņa nepiekrīt paternitātes noteikšanai vai pastāv citi likumā norādītie šķēršļi paternitātes ieraksta izdarīšanai dzimšanas reģistrā.”

Jāsāk ar to, ka izziņu par citu personu (t. sk. dzīvesvietu un personas kodu) uz motivēta iesnieguma pamata var izsniegt Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP). “Motivācija šajā gadījumā varētu būt tāda, ka vīrietis ir bijis attiecībās ar konkrētu sievieti, sievietei piedzimis bērns un vīrietim ir pamats uzskatīt, ka viņš ir bērna bioloģiskais tēvs; sieviete nepiekrīt paternitātes noteikšanai, tāpēc vīrietis ir spiests vērsties tiesā, lai pamatotu prasību tiesā; vīrietim ir nepieciešama informācija par bērnu. Iesniegumam ir ieteicams pievienot prasības par paternitātes noteikšanu projektu,” skaidro zvērināta advokāte Zita Zaharenko.

Ja PMLP izsniegs pieprasīto informāciju, tad Jūsu rīcībā būs visa nepieciešamā informācija prasības celšanai tiesā. Zvērināta advokāte uzsver, ka iespēja vērsties tiesā pastāv arī gadījumā, ja PMLP atteiks sniegt informāciju. Proti, Civilprocesa likuma 93. panta otrā daļa nosaka: “Pierādījumus iesniedz puses un citi lietas dalībnieki. Ja pusēm vai citiem lietas dalībniekiem nav iespējams iesniegt pierādījumus, pēc viņu motivēta lūguma tos izprasa tiesa.”

“Tātad, ja PMLP atteikts sniegt informāciju par bērnu, tad šis atteikums ir jāpievieno pieteikumam tiesai. Pieteikumā, pamatojoties uz Civilprocesa likuma 93. panta otro daļu, ir jālūdz tiesa izprasīt informāciju par bērnu no PMLP vai no pašas bērna mātes. Lūgums jāmotivē tieši ar to, ka PMLP ir atteikusies šo informāciju sniegt, līdz ar to vienīgā iespēja ir lūgt tiesu iegūt šo informāciju,” skaidro zvērināta advokāte.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 250 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU