E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17478
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Nodokļu maksātāja pienākumi ir atkarīgi no līguma

J
jautā:
09. jūlijā, 2019
Anastasija

Vai ir nepieciešams deklarēt ieņēmumus (kā?) un maksāt nodokļus (kādus?), ja ārsts, kas strādā Latvijas slimnīcā, piedalās Īrijas farmācijas uzņēmuma pētījumā un saņem maksājumus par katru pētījuma izpildīto daļu. Līgumā (ne darba līgumā) starp ārstu un farmācijas uzņēmumu minēts, ka uzņēmums no summas nemaksā nodokļus – saprotu, ka tas jādara ārstam pašam. VID nevarēja atbildēt skaidri, mēģināja pielīdzināt šo gadījumu autoratlīdzībai.

A
atbild:
24. jūlijā, 2019

Uzdotajā jautājumā ir sniegta vispārīga informācija, kā arī nav sniegta informācija par ārsta veicamajām darbībām, piedaloties farmācijas uzņēmuma pētījumā, tādēļ sniedzam teorētisku atbildi.

Vispārējā gadījumā saskaņā ar likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikto gada ienākums ir visa taksācijas perioda (kalendārā gada) laikā iegūto naudas, naturālo vērtību un saņemto pakalpojumu kopums. Par saimniecisko darbību ir uzskatāma jebkura darbība, kas vērsta uz darbu izpildi, pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību. Saimnieciskā darbība ietver arī ar uzņēmuma līguma izpildi saistīto darbību, profesionālo darbību. Profesionālā darbība ir jebkura neatkarīga profesionālu pakalpojumu sniegšana ārpus darba tiesiskajām attiecībām, arī ārsta darbība. Fiziskai personai ir pienākums pirms saimnieciskās darbības uzsākšanas reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā saimnieciskās darbības veicēja statusā.

Ja noslēgtais līgums starp ārstu un farmācijas uzņēmumu paredz darbību veikšanu, kas ir attiecināmas uz personas saimniecisko darbību, no saimnieciskās darbības ienākuma saimnieciskās darbības veicējs maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, kā arī veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.    

Par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu paskaidrojam: ja minētais līgums ir uzņēmuma līgums Civillikuma izpratnē un Īrijas farmācijas uzņēmums, visticamāk, ir reģistrēts PVN maksātājs Īrijā, tad pirms pakalpojuma sniegšanas ir jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienesta PVN maksātāju reģistrā, minētajam pakalpojumam PVN nav jāpiemēro un darījums norādāms PVN deklarācijas 40. un 48.2 rindā un PVN deklarācijas pielikuma PVN 2 pārskatā.

Ja minētais līgums ar Īrijas farmācijas uzņēmumu ir autoratlīdzības līgums, paskaidrojam, ka ar PVN neapliek autora saņemto atlīdzību par darbu un tā izmantošanu, kā arī izpildītāja un fonogrammu producenta saņemto atlīdzību par blakustiesību objektu un tā izmantošanu saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52. panta pirmās daļas 18. punktu. Šādā gadījumā PVN nav aprēķināms. Ja pakalpojuma sniegšanas brīdī esat reģistrējies Valsts ieņēmumu dienesta PVN maksātāju reģistrā, darījums norādāms PVN deklarācijas 49. rindā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 167 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU