Kad summētā darba laika gadījumā veidojas virsstundas

J
jautā:
15. maijā, 2019
Una

Labdien! Uzņēmums darba līgumā ir noteicis summēto darba laiku ar 3 mēnešu pārskata periodu, turklāt nepilnu darba laiku. Darbs tiek organizēts trīs maiņās, kur viena (nakts) maiņa ir īsāka nekā pārējās. Beigās sanāk, ka ar virsstundām tiek kompensēta trūkstošā nakts stunda. Vai tā ir pareizi? Paldies!

A
atbild:
31. maijā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 140. panta pirmā daļa nosaka, ka summētā darba laika organizāciju var noteikt tādā gadījumā, ja darba rakstura dēļ nav iespējams ievērot normālo darba laiku. Ja darbiniekam noteikts summētais darba laiks un darbs tiek organizēts saskaņā ar grafiku, jāievēro nosacījums, ka darbinieku nedrīkst nodarbināt ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā.

Darbs, kuru darbinieks veic virs pārskata perioda normālā darba laika (konkrētajā gadījumā – triju mēnešu), uzskatāms par virsstundu darbu.

Proti, tas, vai Jums veidojas virsstundu darbs, ir jāskata kontekstā ar kopējo nostrādāto laiku noteikto 3 mēnešu pārskata periodā, nevis kā citādi.