E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16933
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Kā reģistrēt paternitāti, ja bērns ir dzimis citā valstī

J
jautā:
08. maijā, 2019
Laima

Labdien! Vēlējos zināt, kāda būtu pareizā rīcība šādā gadījumā. Paliku stāvoklī, un tēvs pameta, aizbraucu ciemos pie radiem uz Angliju, bet veselības dēļ dzemdēju Anglijā. Bērna dzimšanas fakts tika reģistrēts Anglijā, tā kā precējusies nebiju, tad dzimšanas apliecībā tēvs netika ierakstīts. Atgriežoties Latvijā, iesniedzu lietu tiesā par uzturlīdzekļu piedziņu no tēva. Tiesa un tēvs apstiprināja manu prasību, bet tēvs pats nemaksā. Vērsos UGF, viņi paziņoja – kamēr nebūs ierakstīts tēvs dzimšanas apliecībā, tikmēr neko nevar piedzīt. Latvijas dzimtsarakstu nodaļā izmaiņas veikt nevar (tā viņi man paziņoja), vienīgi Anglijā, bet tēvs atsakās doties līdzi uz Angliju veikt izmaiņas bērna dzimšanas apliecībā. Kur es vēl varu vērsties, lai veiktu izmaiņas bērna dzimšanas apliecībā? (Lai tajā tiktu ierakstīts tēvs, pašas rīcībā ir tiesas izsniegts dokuments, kurā tēvs atzīst bērnu kā savu.)

A
atbild:
05. jūnijā, 2019

Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 35. panta trešā daļa paredz iespēju, pamatojoties uz personas iesniegumu un dzimtsarakstu nodaļas atzinumu, dzimšanas reģistra ierakstu sastādīt atkārtoti, ja dzimšanas reģistra ieraksts, kurā jāveic papildinājums par paternitātes atzīšanu, noteikšanu vai paternitātes fakta konstatēšanu, reģistrēts ārvalstī.

Lai veiktu dzimšanas fakta pārreģistrāciju, bērna vecākiem (vai mātei, ja dzimšanas reģistrā nav ziņu par tēvu) dzimtsarakstu nodaļā ir jāiesniedz šādi dokumenti:

  • iesniegums ar lūgumu pārreģistrēt bērna dzimšanas faktu;
  • dzimšanas fakta reģistrāciju apliecinošais dokuments, kas izdots valstī, kurā bērna dzimšanas fakts pirmreizēji ir reģistrēts (piemēram, dzimšanas apliecība);
  • ārvalsts kompetentās iestādes (kurā bērna dzimšanas fakts sākotnēji ir reģistrēts) izsniegts dokuments par atteikumu veikt papildinājumu bērna dzimšanas reģistra ierakstā.

Dokumentam, kurš izdots ārvalstīs, jāpievieno Ministru kabineta noteiktajā kārtībā (Ministru kabineta noteikumi Nr. 291 Kārtība, kādā apliecināmi dokumentu tulkojumi valsts valodā) vai notariāli apliecināts tulkojums atbilstoši Valsts valodas likuma 10. panta trešajai daļai.

Dzimtsarakstu nodaļa pēc iesnieguma un nepieciešamo dokumentu saņemšanas sastāda atzinumu, kas ir par pamatu dzimšanas fakta pārreģistrācijai.

Pārreģistrējot bērna dzimšanas faktu, dzimšanas reģistra ieraksts tiek sastādīts ar tādām ziņām, kādas bija pirmreizējā bērna dzimšanas reģistra ierakstā ārvalstī.

Secīgi var tikt veikti papildinājumi dzimšanas reģistra ierakstā, pamatojoties uz paternitātes atzīšanas iesniegumu vai tiesas spriedumu par paternitātes noteikšanu.

Pēc papildinājumu veikšanas dzimtsarakstu nodaļa izsniedz jauna satura dzimšanas apliecību.

Kā iepriekš norādīts LV portāla skaidrojumā par dzimšanas pārreģistrāciju Latvijā un paternitātes noteikšanu, ārvalsts kompetentās iestādes (kurā sākotnēji reģistrēts bērna dzimšanas fakts) izsniegts atteikums veikt papildinājumus dzimšanas reģistrā un bērna dzimšanas apliecībā var būt, piemēram, e-pasta sarakste vai papīra formātā izsniegts dokuments (vēstule). Tas nozīmē, ka Jums vispirms jāvēršas konkrētajā iestādē Lielbritānijā, kur reģistrēta bērna dzimšana, jāizskaidro situācija, proti, ka ir citā Eiropas Savienības dalībvalstī pieņemts tiesas spriedums par paternitātes noteikšanu, un uz tā pamata jālūdz veikt izmaiņas dzimšanas reģistrā. Ja saņemsiet atteikumu, tas kopā ar citiem minētajiem dokumentiem jāiesniedz dzimtsarakstu nodaļā Latvijā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU