E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16895
Lasīšanai: 4 minūtes

Liecinieku skaits tiesā

J
jautā:
04. maijā, 2019
Rudīte Šmite

Cik liecinieku liecībām jābūt, lai tiesa apstiprinātu darba stāžu? Cik ilgā laikā tiesa izsniedz spriedumu par darba stāžu?

A
atbild:
03. jūnijā, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Gita Oškāja, zvērināta advokāte

No jautājuma grūti saprast, kādam mērķim nepieciešams konstatēt darba stāžu. Tas var būt saistīts gan ar bezdarbnieka pabalsta vai pensijas piešķiršanu, gan ar atlaišanas pabalsta izmaksāšanu, izbeidzot darba tiesiskās attiecības.

Ja pieņem, ka Jums ir nepieciešams konstatēt darba stāžu bezdarbnieka pabalsta vai pensijas piešķiršanai, tad jāvērš uzmanība uz 2002. gada 23. aprīļa Ministru kabineta noteikumiem nr. 165 “Apdrošināšanas periodu pierādīšanas, aprēķināšanas un uzskaites kārtība”, kas nosaka prasības dokumentiem, kas pierāda apdrošināšanas periodus.

Savukārt likums “Par valsts pensijām” nosaka apdrošināšanas stāža darba un tam pielīdzinātos periodus līdz 1995. gada 31. decembrim. Lai pierādītu apdrošināšanas periodu, personai jāiesniedz dokumenti, piemēram, darba grāmatiņa, darba līgumi un to izpildi apliecinoši dokumenti, darba devēja vai arhīva izziņas, mācību iestāžu izsniegti dokumenti, karaklausības apliecība u. c. dokumenti.

Apdrošināšanas stāžā tiek ieskaitīti likumā “Par valsts pensijām” noteiktie darba un tam pielīdzinātie periodi, kas uzkrāti līdz 1995. gada 31. decembrim. Apdrošināšanas stāžu no 1996. gada 1. janvāra apliecina VSAA uzkrātie dati par apdrošināšanas iemaksām.

Par apdrošināšanas periodu, sākot ar 1996. gadu, personām nav jāuztraucas, jo par šo periodu visa informācija glabājas VSAA informācijas sistēmā. Taču līdz 1996. gadam uzkrātie darba un tam pielīdzinātie periodi ir jāapliecina ar dokumentiem cilvēkam pašam. Trūkstošie dokumenti darba stāža apliecināšanai līdz 1996. gadam meklējami arīdzan arhīvos (ar nosacījumu, ka tie tikuši nodoti arhīvā glabāšanai), iesniedzot attiecīgu pieprasījumu un samaksājot maksu par izziņas izsniegšanu.

Lēmumu par pabalsta vai pensijas piešķiršanu, saskaņā ar kuru tiek konstatēts apdrošināšanas stāžs, pieņem VSAA nodaļa. Saskaņā ar Administratīvā procesa likumu VSAA nodaļas pieņemto lēmumu var apstrīdēt VSAA direktorei, savukārt VSAA direktores pieņemto lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā. Ja VSAA ieskatā trūkst dokumentu apdrošināšanas stāža pierādīšanai, tiesa, novērtējot pierādījumus, uzklausot pieteicēja paskaidrojumus un liecinieku liecības, konstatē darba vai tam pielīdzināto periodu, kuru var ieskaitīt apdrošināšanas stāžā. Konkrēts liecinieku skaits nav nevienā normatīvajā aktā noteikts. Lieciniekus aicina atbilstoši situācijai.

Arī tiesvedības procesa iznākumu un ilgumu paredzēt nav iespējams, jo tas ir atkarīgs no dažādiem apstākļiem. Process var ieilgt arī vairākus gadus, it īpaši tamdēļ, ka likums paredz katrai pusei pārsūdzēt pirmās instances tiesas taisīto spriedumu apelācijas un pēc tam kasācijas instancē.

Detalizēta informācija par darba (apdrošināšanas) un tam pielīdzināmiem periodiem atrodama gan VSAA mājaslapā, gan iegūstama, vēršoties jebkurā VSAA filiālē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 207 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU