Mežu apsaimniekošana

J
jautā:
13. aprīlī, 2019
Zaiga

Labdien! Pirms astoņpadsmit gadiem nopirku māju ar zemi, uz kuras bija arī nedaudz meža. Tagad no mežniecībā izsniegtā dokumenta “Nogabalu raksturojošie rādītāji” redzams, ka meža platībai vajadzētu būt lielākai, nekā man ir patiesībā. Vienā daļā, kur, pēc mežniecības ziņām, ir pieaudzis mežs, tā vairs nav, tur ir redzamas sapuvušu celmu atliekas, vienā nogabalā ir pļaviņa bez redzamiem celmiem. Kaimiņi zina teikt, ka apmēram pirms divdesmit pieciem gadiem te notikusi koku zāģēšana. Izskatās, ka mežniecības dokumentos tā senā zāģēšana nav fiksēta. Kā tagad būs, vai es tagad būšu bez vainas vainīga? Ko man darīt šajā situācijā?

A
atbild:
25. aprīlī, 2019

Ņemot vērā jautājuma kontekstu, saskaņā ar Meža likuma 29. pantu Jums ir jāvēršas attiecīgajā mežniecībā, kuras jurisdikcijā atrodas Jūsu meža zemes platība, ar lūgumu veikt meža inventarizāciju. Inventarizācijas kārtību nosaka Ministru kabineta 2016. gada 21. jūnija noteikumi Nr. 384 Meža inventarizācijas un Meža valsts reģistra informācijas aprites noteikumi. Atbildība par patvaļīgu koku ciršanu ir noteikta Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 67. pantā,  Krimināllikuma 109. pantā. Savukārt, ņemot vērā jautājumā aprakstītos faktus, ka koku ciršana ir notikusi pirms vairāk nekā 25 gadiem, ir jāvērtē Krimināllikuma 56. pantā noteiktie termiņi par personas atbrīvošanu no kriminālatbildības noilguma dēļ, kā arī Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 37. pantā paredzētais administratīvās atbildības noilgums.