E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16660
Lasīšanai: 4 minūtes

Būvvaldē jāiesniedz jauns paskaidrojuma raksts

J
jautā:
03. aprīlī, 2019
Artis

Labdien! Saskaņā ar MK 2014. gada noteikumiem Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi” 2017. gada sākumā attiecīgajā būvvaldē tika iesniegts paskaidrojuma raksts I ēku grupas būves (pirts) būvniecībai. Būvvaldes speciālists paskaidrojuma rakstā veica atzīmi par būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildi un mutiski informēja, ka būvdarbu pabeigšana jāveic 2 gadu laikā. Tuvojoties 2 gadu termiņam, redzams, ka būvniecības process netiks pabeigts noteiktajā termiņā. Telefoniski sazinoties ar būvvaldi, uzzināju, ka šobrīd pastāvošie normatīvie akti neparedz būvniecības ieceres, kurai būvvaldē iesniegts paskaidrojuma raksts, termiņa pagarināšanu (atšķirībā no būvatļaujas). Jautājums – kādas darbības man jāveic, lai turpinātu būvniecību, ja noteikto divu gadu laikā pirts būves būvniecības process paveikts par aptuveni 50%, un ar kādām sekām (sankcijām) man jārēķinās?

A
atbild:
03. maijā, 2019

Ja akceptētie būvdarbi nav pabeigti paskaidrojuma raksta realizācijas laikā vai veikti ar atkāpēm, būvniecības ierosinātājam ir jāiesniedz jauns paskaidrojuma raksts būvvaldē. Taču, ciktāl nav manījušies faktiskie vai tiesiskie apstākļi, kā jaunā paskaidrojuma raksta pielikumu var izmantot iepriekš akceptētā paskaidrojuma raksta pielikumus.

Atbilstoši likumā “Par pašvaldībām” noteiktajam būvniecības procesa tiesiskuma nodrošināšana pašvaldības administratīvajā teritorijā ir pašvaldības (atvasinātas publiskās personas) autonomā funkcija, tā šajā jomā darbojas patstāvīgi un pati par to ir atbildīga. Pašvaldība realizē tās autonomo funkciju caur tās būvvaldi, kuras kompetencē ir lemšana par jautājumiem saistībā ar būvniecības procesu. Būvvaldei, kontrolējot būvniecības procesu, ir jāievēro normatīvie akti un tiesību principi, lai sasniegtu taisnīgāko un samērīgāko risinājumu katrā konkrētajā situācijā. Līdz ar iesakām vērsties būvvaldē, kas sniegs konsultācijas, kā turpmāk rīkoties.

Vienlaikus norādām, ka Ministru kabineta 19.08.2014. noteikumu Nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi” 71. punkts attiecas uz pirmās grupas būvēm, tai skaitā pirmās grupas ēkām. Šajā punktā noteiktās būvniecības ieceres realizācijas termiņš pēc savas dabas ir materiāli tiesisks prekluzīvs termiņš – tas ir noteikts normatīvajā aktā, šo termiņu nav paredzēts atjaunot vai pagarināt, kā arī tas attiecas uz tiesību, kas piešķirtas ar administratīvo aktu, realizāciju, nevis procesuālas darbības realizāciju. Šādam termiņa notecējumam no seku viedokļa ir izšķirošs, absolūts un liktenīgs raksturs, kas nodrošina tiesiskās noteiktības un citu leģitīmu mērķu sasniegšanu. Citiem vārdiem sakot, šajā termiņā būvniecības ierosinātājam ir tiesības veikt būvdarbus. Notekot iepriekš minētajām termiņam, būvniecības ierosinātājam izbeidzas tiesības veikt būvdarbus (realizēt būvniecības ieceri). Taču iepriekš minētā termiņa notecējums neizbeidz pienākumus veikt kādu normatīvajā aktā noteiktu darbību.

Ministru kabineta 02.09.2014. noteikumu Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi” 157. punktā ir noteikts būvniecības ierosinātājam pienākums pēc būvdarbu pabeigšanas veikt noteiktu darbību – iesniegt būvvaldē noteiktus dokumentus. Šajā normā noteiktais pienākums nav atkarīgs no iepriekš minētā materiāli tiesiskā prekluzīvā termiņa, bet no noteikta fakta iestāšanās – pabeigti būvdarbi. Šis pienākums neizbeidzas tikai tāpēc, ka iepriekš minētais termiņš ir notecējis. Līdz ar to, ja būvdarbi ir veikti saskaņā ar paskaidrojuma rakstu, būvvalde nav tiesīga atteikt būvniecības ierosinātājam pieņemt veiktos būvdarbus ekspluatācijā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 1 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU