TĒMA: Ģimene

Kā rīkoties, ja radinieku savstarpējās attiecības ietekmē bērnus

J
jautā:
02. aprīlī, 2019
Elita

Man ar pusmāsu ir naidīgas attiecības, kopš vien sevi atceros, ir pat bijusi tiesāšanās, kuras laikā šī persona kā liecinieks vērsās pret mani. Taču bez manas ziņas, rīkojoties aizmuguriski, pusmāsa uzbāžas maniem bērniem, pielabinās ar naudu un sola citus labumus. Piemēram, šādas situācijas notikušas, viņai bērnus sagaidot pie mācību iestādes. Bērni ir tikai 8 gadus veci. Taču pusmāsa ignorē manus aizrādījumus likt bērniem mieru. Vai šādā situācijā es varētu pieprasīt tuvošanās aizliegumu?

A
atbild:
16. septembrī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Citas personas rīcības brīvības ierobežošana civiltiesiskajos strīdos ir iespējama, bet tikai Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā. Ja pret personu ir vērsta jebkāda fiziska, seksuāla, psiholoģiska vai ekonomiska vardarbība, kas notiek starp savstarpēji saistītām personām, tiesa vai tiesnesis pēc personas motivēta pieteikuma var pieņemt lēmumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību, arī nosakot aizliegumu atbildētājam satikties ar prasītāju un uzturēt ar to fizisku vai vizuālu saskari. Šādu pieteikumu var iesniegt personas, starp kurām pastāv radniecības vai svainības attiecības, tiesvedības laikā, kas ierosināta, piemēram, prasījumā par personisku aizskārumu, vai arī pirms šādas prasības celšanas ar nosacījumu, ka prasība tiks celta tiesas noteiktajā termiņā.