E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16289
Lasīšanai: 2 minūtes
5
5

Liegumi īpašuma lietošanā

J
jautā:
07. februārī, 2019
Janis

Kura normatīvā akta (aktu) kurš pants un punkts tieši nosaka, ka, izņemot likumā paredzētos gadījumus, svešas personas nedrīkst ieiet privātā zemes īpašuma teritorijā? Mani ilgie meklējumi internetā neko nedeva.

A
atbild:
11. martā, 2019

Saskaņā ar Civillikuma 927. pantu “īpašums ir pilnīgas varas tiesība par lietu, t.i., tiesība valdīt un lietot to, iegūt no tās visus iespējamos labumus, ar to rīkoties un noteiktā kārtā atprasīt to atpakaļ no katras trešās personas ar īpašuma prasību”. Tas nozīmē, ka zemes īpašnieks ir tiesīgs liegt nepiederošām personām šķērsot sava īpašuma teritoriju.  Civillikuma 1038. pants nosaka, ka “īpašnieks var viņam piederošo lietu valdīt, iegūt tās augļus, izlietot to pēc sava ieskata savas mantas pavairošanai un vispār to lietot visādā kārtā, kaut arī no tam rastos zaudējums citai personai”. Savukārt Civillikuma 1043. pants nosaka, ka zemes īpašnieks var pēc sava ieskata “rīkoties ar savas zemes virsu, gaisa telpu virs tās, kā arī ar zemes slāņiem zem tās, ja vien viņš ar to neskar svešas robežas”. Bez minētā Civillikuma 1039. pants nosaka, ka īpašnieks “var aizliegt visiem citiem ietekmēt viņa lietu, kā arī to lietot vai izmantot, kaut arī viņam pašam no tam nerastos nekāds zaudējums”. Savukārt Civillikuma 1040. pants nosaka zemes īpašnieka tiesības aizsargāt savu īpašumu.  Tādējādi konkrētajos apstākļos ir jāvērtē zemes īpašnieka vēlmes (atļaut vai aizliegt veikt jautājumā minētās darbības). Gadījumos, ja nav citas iespējas, kā nokļūt savā īpašumā, nešķērsojot cita īpašumu, piemērojams ceļa servitūts. Ceļa servitūta veidi noteikti Civillikuma 1156. pantā. Plašāk ceļa servitūtu jautājums ir apskatīts LV portāla rakstā Ceļa servitūts – mana zeme cita labumam.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU