Kopīpašums un elektrības piegāde

J
jautā:
05. decembrī, 2018
Vitālijs

Labdien! Es esmu vienas garāžas īpašnieks kopīpašumā, kurš sastāv no 11 garāžām. Elektrība iet tikai uz vienu garāžu, kur stāv kopīpašuma skaitītājs, no kura agrāk bija pieslēgums uz visām garāžām. Cilvēks, kam pieder garāža, noslēdza līgumu ar elektrības piegādātāju uz kopīpašuma skaitītāju uz sava vārda, pieslēgums tagad pieder viņam. Viņš atslēdza visiem kopīpašuma lietotājiem elektrību. Nav pieejas pie skaitītāja (tas nav viņa īpašums). Kā citi lietotāji var tikt pie kopīpašuma skaitītāja un nodrošināt elektrības piegādi? Ja viņš reģistrēja pieslēgumu uz sava vārda, viņam nav jānodrošina citi lietotāji ar piegādi? Un viņam ir tiesības atslēgt kopīpašuma lietotājus? Vai zemesgrāmata nav dokuments, kurā ir rakstīts “Labiekārtojumi, centralizēta elektropiegāde”?

A
atbild:
17. decembrī, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Saskaņā ar 2014. gada 21. janvāra Ministru kabineta noteikumu Nr. 50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 53. punktu elektroietaises, pa kurām sistēmas operators nodrošina elektroenerģijas piegādi citiem lietotājiem, lietotājs drīkst atslēgt vai pieslēgt tikai ar sistēmas operatora atļauju. Turklāt noteikumu 70. punkts noteic, ka lietotājiem, kuri pa savā īpašumā vai valdījumā esošajiem elektrotīkliem piegādā elektroenerģiju apakšlietotājiem, attiecībā pret apakšlietotājiem ir sistēmas operatora pienākumi un atbildība, bet apakšlietotājiem – lietotāju pienākumi un atbildība. Tātad patvaļīgu rīcību, ar kuru tiek ietekmēta citu elektroenerģijas lietotāju vai apakšlietotāju elektroapgāde, nav pieļaujama. Šādā situācijā ar attiecīgu iesniegumu ir jāvēršas pie sadales sistēmas operatora.