Nepilsonis un zemes iegāde

J
jautā:
16. novembrī, 2018
Tatjana

Mammai laukos pieder īpašums: māja un lauksaimniecības zeme. Es, viņas meita, dzīvoju šajā īpašumā un nodarbojos ar lauksaimniecību, saņemu platības maksājumus. Vai es kā fiziska persona ar Latvijas nepilsoņa pasi varu iegādāties šo īpašumu? Lauksaimniecības zeme ir 3 ha, atrodas laukos un robežojas ar upi. Par sevi: pastāvīgi dzīvoju Latvijā, esmu nodokļu maksātāja, man ir valodas zināšanas vidējā līmenī, gribu reģistrēties kā pašnodarbināta persona.

A
atbild:
21. novembrī, 2018
Zemkopības ministrija
Rūta Rudzīte, sabiedrisko attiecību speciāliste

Saskaņā ar likuma “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” 28. panta pirmo daļu zemi var iegūt īpašumā šādi darījuma subjekti:

  1. Latvijas Republikas pilsoņi un citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kā arī Eiropas Ekonomikas zonas valstu un Šveices Konfederācijas pilsoņi;
  2. Latvijas Republika kā sākotnējā publisko tiesību juridiskā persona un atvasinātas publiskas personas;
  3. Latvijas Republikā reģistrēta kapitālsabiedrība, kā arī citā Eiropas Savienības dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī, vai Šveices Konfederācijā reģistrēta kapitālsabiedrība, kura reģistrējusies kā nodokļu maksātājs Latvijas Republikā;
  4. Latvijā reģistrētas reliģiskās organizācijas;
  5. Latvijas Republikā, citā Eiropas Savienības dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī, vai Šveices Konfederācijā reģistrēts tiesību subjekts, kas reģistrējies kā nodokļu maksātājs vai saimnieciskās darbības veicējs Latvijas Republikā;
  6. Latvijas Republikas Biedrību un nodibinājumu reģistrā reģistrētas biedrības un nodibinājumi.

Saskaņā ar minēto likuma normu, lai zemi iegūtu īpašumā fiziska persona, tai ir jābūt Latvijas Republikas vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts, vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts, vai Šveices Konfederācijas pilsonim.