E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 15171
Lasīšanai: 4 minūtes
1
21
1
21

Kā pieteikties mantojumam, ja nav atstāts testaments

Publicēts pirms 6 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. septembrī, 2018
Inga

Mums šogad ir mirusi omīte un diemžēl nav atstājusi nekādu testamentu, bet viņas īpašumā ir neliels dārzs līdz 600 m² aiz Rīgas, kas noteikti ir ierakstīts zemesgrāmatā. Kādi dokumenti ir jāsagatavo, lai dotos pie notāra, lai pārņemtu tiesības uz šo īpašumu? Kādā laika posmā ir jāpiesakās mantojumam? Cik ilgā laikā notiek dokumentu sagatavošana, un cik tas izmaksā? Vai drīkst ar šo jautājumu griezties pie jebkura Latvijas notāra?

A
atbild:
18. oktobrī, 2018
Latvijas notārs
Sandra Jakušenoka, zvērināta notāre
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Mantojuma lietas tiek vestas pēc mirušā pēdējās deklarētās dzīves vietas, bet mantošanas iesniegumu var sagatavot un apliecināt pie jebkura Latvijas notāra. Ja, piemēram, mantošanas iesniegumu apliecina Rīgā, bet mirušā pēdējā deklarētā dzīvesvieta bijusi Liepājā, tad notārs, kurš apliecinājis mantošanas iesniegumu, to pārsūtīs kolēģim Liepājā.

Lai sagatavotu mantošanas iesniegumu, dodoties pie notāra, līdzi jāņem mantojuma atstājēja miršanas apliecība un radniecību ar mirušo pierādošie dokumenti (dzimšanas apliecības) – oriģināli. Ziņas par nekustamā īpašuma piederību, ja nekustamais īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā vai kadastrā, notārs saņems elektroniski datubāzēs.

Uz mantojumu jāpiesakās viena gada laikā no mirušā nāves dienas. Mantošanas iesniegumā jānorāda arī citi mantinieki, kuri tiesīgi mantot līdz ar Jums, proti, pārdzīvojušais laulātais un citi lejupējie. Ja Jūsu vecāks (omītes bērns) ir dzīvs, tad jāņem vērā, ka viņam kā tuvākas pakāpes radiniekam ir tiesības mantot pirms Jums.

Lielākā daļa notāru strādā pēc iepriekšēja pieraksta, tādēļ sazinieties ar Jūsu izvēlēto notāru, piesakiet vizīti un vienojoties par apmeklējuma laiku. To ērti var izdarīt Latvijas zvērinātu notāru klientu portālā “www.latvijasnotars.lv”. Tur varat pieteikties arī uz tiešsaistes vizīti, ja tuvākajā laikā Jums nav iespējas ierasties pie notāra uz biroju klātienē.

Pēc mantojuma lietas uzsākšanas mantojuma lieta tiek izsludināta, dodot laiku pieteikties gan citiem mantiniekiem, gan kreditoriem. Pēc mantojuma lietā izsludinātā termiņa beigām notārs, pamatojoties uz mantinieka pieprasījumu, izdod mantojuma apliecību, apstiprinot mantojuma tiesības uz likuma pamata vai atzīstot, ka testaments stājies likumīgā spēkā. 

Izmaksas, neredzot dokumentus un mantojuma vērtību, precīzi nosaukt nevar, jo tās ir atkarīgas gan no mantojuma lietā veicamo pieprasījumu skaita, gan mantiniekiem nosūtāmo paziņojumu skaita, gan mantojamās mantas vērtības.

Ja mantojuma sastāvā ietilpst nekustamais īpašums, jāņem vērā, ka visi izdevumi dalās trīs daļās:

  • par mantošanas iesnieguma apliecināšanu un mantojuma lietas uzsākšanu;
  • par apstiprināšanu mantojuma tiesībās vai testamenta atzīšanu par stājušos spēkā (mantojuma apliecības izdošana);
  • zemesgrāmatas valsts un kancelejas nodevas.

Ja vidēji pirmās izmaksas par mantošanas iesnieguma apliecināšanu un mantojuma lietas uzsākšanu ir aptuveni 70–90 EUR, tad izmaksas par mantojuma apliecības izdošanu un valsts nodevas apmēru zemesgrāmatā, nezinot īpašuma vērtību, aprēķināt nevar. 

Labs saturs
21
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 247 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas