Grūtniecības un dzemdību atvaļinājums – kalendāra dienās

J
jautā:
03. augustā, 2018
Helēna

Labdien! Cik atvaļinājuma dienas pienākas par pirmsdzemdību un pēcdzemdību atvaļinājumu (140 d. – 10 kalendāra dienas; 126 – 9 kalendāra dienas)? Vai, formējot atvaļinājumus, ir jāskaita kalendāra dienas (28) vai darba dienas (20)?

A
atbild:
29. augustā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darba likuma 154. pants (Grūtniecības un dzemdību atvaļinājums) nosaka:

  1. Grūtniecības atvaļinājumu – 56 kalendāra dienas un dzemdību atvaļinājumu – 56 kalendāra dienas aprēķina kopā un piešķir 112 kalendāra dienas neatkarīgi no tā, cik grūtniecības atvaļinājuma dienas izmantotas līdz dzemdībām.
  2. Sievietei, kurai sakarā ar grūtniecību medicīniskā aprūpe uzsākta ārstnieciski profilaktiskajā iestādē līdz 12. grūtniecības nedēļai un turpināta visu grūtniecības laiku, piešķir 14 dienas ilgu papildatvaļinājumu, pievienojot to grūtniecības atvaļinājumam un aprēķinot kopā 70 kalendāra dienas.
  3. Grūtniecības, dzemdību vai pēcdzemdību sarežģījumu dēļ, kā arī tad, ja dzimuši divi vai vairāki bērni, sievietei piešķir 14 dienas ilgu papildatvaļinājumu, pievienojot to dzemdību atvaļinājumam un aprēķinot kopā 70 kalendāra dienas.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra piešķir maternitātes pabalstu un to izmaksā divās daļās – pirms un pēc dzemdībām.

Pirmā daļa tiek maksāta par grūtniecības atvaļinājuma 56 vai 70 dienām. Pabalstu par 70 kalendārajām dienām maksā topošajai mātei, kurai sakarā ar grūtniecību medicīniskā aprūpe ārstnieciski profilaktiskajā iestādē uzsākta līdz 12. grūtniecības nedēļai un turpināta visu grūtniecības laiku.

Otro daļu – par 56 vai 70 kalendāra dienām – maksā pēc bērna piedzimšanas. Pabalstu par 70 dienām var saņemt, ja grūtniecības, dzemdību vai pēcdzemdību laikā mātei ir bijuši veselības sarežģījumi; piedzimuši divi vai vairāki mazuļi.

Informāciju par izsniegtajām darbnespējas lapām B Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra elektroniski saņem no E-veselības sistēmas, tādēļ, pieprasot maternitātes pabalstu, jāiesniedz tikai iesniegums pabalsta piešķiršanai.