Sveicināti! Lūdzu sniegt informāciju, kādi dokumenti tika ņemti vērā (kādi dokumenti bija jāņem vērā?) zemes reformas laikā lauku apvidos izstrādājot zemes ierīcības projektu? Vai tās bija īpašumu kartes pēc stāvokļa uz 1940.gada jūliju vai citi dokumenti (kādi)? Un lūdzu sniegt skaidrojumu kāds juridiskais statuss ir dokumentam - zemes ierīcības projekts (vai tas ir administratīvai skats vai cita veida dokuments? Kāda?)
Lai iespējami izsmeļoši atbildētu uz tik plašu jautājumu klāstu, būtu nepieciešamas papildu ziņas, piemēram, kādas konkrētas problēmas risināšanai nepieciešama vēsturiskā informācija.
Zemes reformas īstenošanas gaitā normatīvajos aktos ir bijis daudz grozījumu, sākotnējos normatīvos aktus ir aizstājuši citi, normatīvie akti ir daudzkārt grozīti un papildināti.
LR likums “Par zemes komisijām”, kas stājās spēkā 1990.gada 10.jūlijā, noteica, ka zemes ierīcības darbus veic institūts “Zemesprojekts” un Lauksaimniecības ministrijas Zemes ierīcības departaments, kuri deleģē savus pārstāvjus zemes komisijās.
LR likums “Par zemes reformu Latvijas Republikas lauku apvidos” (sākotnējā, 1990.gada 21.novembra redakcija) paredzēja, ka zemes reforma tiek veikta divās kārtās: pirmā kārta 1990.—1996. gads, otrā 10-15 gadu ilgā periodā, sākot ar 1993.gada 1.janvāri. Zemes reformas pirmās kārtas ietvaros līdz 1991.gada 20.jūnijam bijušie zemes īpašnieki vai viņu mantinieki, visi pašreizējie zemes lietotāji un jaunie zemes pieprasītāji iesniedz pieprasījumus par zemes piešķiršanu lietošanā lauku apvidos. Jaunie zemes pieprasītāji norāda termiņu, ar kuru vēlas uzsākt zemes izmantošanu, bet ne vēlāku par 1996.gada 1.novembri.
Pēc zemes pieprasījumu izskatīšanas katram pagastam sastāda zemes ierīcības projektu, saskaņā ar kuru pieņem lēmumus par zemes piešķiršanu pastāvīgā lietošanā un ierāda piešķirtās zemes robežas dabā.
LR likums “Par zemes lietošanu un zemes ierīcību”, kas bija spēkā no 1991.gada 10.jūlija, noteica: visa Latvijas Republikas teritorija veido Latvijas Republikas zemes fondu, kas atbilstoši administratīvi teritoriālajam iedalījumam sastāv no divu kategoriju zemes: lauku apvidu zemes un pilsētu zemes. Pilsētu zeme ir visa zeme, kas atrodas pilsētu administratīvajās robežās. Visa pārējā Latvijas Republikas teritorija, ko neaizņem pilsētu zeme, ir lauku apvidu zeme.
Zemes reformas īstenošanai izdoti arī citi dokumenti. Piemēram, nolikums “Par lauku apvidu zemi”.
Zemes ierīcības likums nosaka: zemes ierīcības projektu apstiprina vietējā pašvaldība, izdodot administratīvo aktu.
Likumu izmaiņām var izsekot, skatot to vēsturiskās redakcijas vortālā www.likumi.lv.
Informācija par zemes reformas īstenošanu atrodama Valsts zemes dienesta mājaslapā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!