Bērna kopšanas atvaļinājums – 1,5 gadi, pabalsts – līdz bērna 1,5 gadu vecumam

J
jautā:
15. martā, 2018
Jūlija

Labdien! No 22.08.2016. līdz 04.09.2016. biju atvaļinājumā, bet no 05.09.2016. devos bērna kopšanas atvaļinājumā uz 1,5 gadiem. Bērns piedzima 12.11.2016. No 05.09.2016. līdz 13.11.2016. bija slimības lapa A, 14.11.2016.–08.01.2017. – slimības lapa B. Vecāku pabalstu par bērnu saņemu no 09.01.2017. līdz 11.05.2018. Vēlējos jautāt, no kāda datuma ir bērnu kopšanas atvaļinājums, no bērna piedzimšanas datuma vai no datuma, kad beidzas slimības lapa B? Un kad man jāatgriežas darbā – no 12.05.2018. vai no 12.07.2018.? Iepriekš paldies!

A
atbild:
19. martā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darba likums darbiniekam nosaka tiesības uz pusotru gadu ilgu bērna kopšanas atvaļinājumu. Bērna kopšanas atvaļinājumu var izņemt visu pēc kārtas vai arī izmantot pa daļām līdz bērna astoņu gadu vecumam.

Neraugoties uz to, ka likums paredz tiesības uz šo atvaļinājumu, darbā ir jānokārto arī šai pašā likumā prasītās formalitātes. Mēnesi pirms bērna kopšanas atvaļinājuma darba devējam bija jāiesniedz iesniegums par bērna kopšanas atvaļinājumu. To paredz Darba likuma 156. panta otrā daļa.

Ja darba devējam prasījāt 1,5 gadus ilgu bērna kopšanas atvaļinājumu pēc maternitātes atvaļinājuma beigām (kad beidzās darbnespējas lapa B), tad tas beigsies 8. jūlijā.

Savukārt vecāku pabalsta izmaksa beigsies, kad bērnam apritēs 1,5 gadiņi.

Kāpēc tāda atšķirība? Darba likums paredz pusotru gadu ilgu bērna kopšanas atvaļinājumu. Tas ir noteikts kalendārā laika periods. Taču vecāku pabalstu maksā, līdz bērns sasniedz pusotra gada vecumu. Šis periods ir saistīts ar bērna vecumu.

Ja ir piemirsies, Jums darbā ir jānoskaidro, uz cik ilgu laiku piešķirts bērna kopšanas atvaļinājums. Jo, ja gribēsiet atgriezties darbā ātrāk, arī tādā gadījumā par to ir jāpaziņo darba devējam ne mazāk kā divas nedēļas iepriekš. Turklāt likumā ir pateikts, ka tas iespējams, ja objektīvu apstākļu dēļ zudis pamats turpmākai bērna kopšanai.

Par atvaļinājumiem bērnu vecākiem varat izlasīt LV portāla skaidrojumā “Valsts sociālās apdrošināšanas pabalsti un darba devēju atvaļinājumi mazuļu vecākiem”.