Zemes nomas maksa – atbilstoši tiesas noteiktajai

J
jautā:
18. decembrī, 2017
Ināra

Labdien! Vai jaunie likuma grozījumi par zemes piespiedu nomas maksu attiecas arī uz gadījumu, kad tiesa ir noteikusi zemes nomu 6 procentu apmērā no kadastra vērtības? Paldies!

A
atbild:
22. decembrī, 2017
Tieslietu ministrija
Lana Ivulāne, Komunikācijas un tehniskā nodrošinājuma nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste

Likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” (turpmāk – Zemes reformas likums) 12. panta 2.¹ daļa paredz: “Ja uz šā panta otrajā daļā minētās zemes atrodas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, zemes nomas maksu nosaka, pusēm rakstveidā vienojoties. Ja puses nevar vienoties, zemes gabala nomas maksa privatizētā dzīvokļa un mākslinieka darbnīcas īpašniekam nosakāma:

no 2018. gada 1. janvāra — līdz pieciem procentiem gadā no zemes kadastrālās vērtības;

no 2019. gada 1. janvāra — līdz četriem procentiem gadā no zemes kadastrālās vērtības;

no 2020. gada 1. janvāra — līdz trim procentiem gadā no zemes kadastrālās vērtības.”

Vēršam uzmanību, ka Zemes reformas likuma 12. panta 2.¹ daļas otrais teikums regulē gadījumus, kuros puses nav vienojušās par nomas maksu piespiedu nomas tiesiskajās attiecībās. Minētā tiesību norma ierobežo tiesu noteikt nomas maksu pēc saviem ieskatiem, kā vispārējā gadījumā to paredz Civillikuma 2123. pants. Tādējādi šis regulējums neattiecas uz situācijām, kurās piespiedu nomas tiesiskās attiecības ir noregulētas, neatkarīgi no tā, vai tās ir noregulētas ar pušu vienošanos vai tiesas spriedumu.

Minētais gan netraucē pusēm vērsties tiesā, lai tā atbilstoši grozītajam regulējumam pārskatītu piespiedu nomas tiesisko attiecību ietvaru attiecībā uz to turpmāku pastāvēšanu.