TĒMA: Nodokļi

Neapliekamais minimums strādājošajam, ja pensiju nesaņem

J
jautā:
02. oktobrī, 2017
Staņislava Sermā

Esmu priekšlaicīgi pensionējusies. Sakiet, ja es kādu laiku strādāju, vai man pienākas darba algas neapliekamais minimums ienākuma nodokļa aprēķināšanai?

A
atbild:
05. oktobrī, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Priekšlaicīgās vecuma pensijas izmaksai ir noteikti ierobežojumi līdz īstā pensionēšanās vecuma sasniegšanai:

  • nestrādājošām personām, kurām piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, izmaksā 50% no piešķirtās pensijas apmēra;
  • personām, kurām ir piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, laikā, kad tās kļuvušas par obligāti sociāli apdrošināmajām personām (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem), vecuma pensiju priekšlaicīgi neizmaksā.

Tātad, ja strādāsiet, šajā laikā pensiju neizmaksās.

Saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju nodokli” pensijai piemēro pensionāra neapliekamo minimumu. Strādājošajiem pensionāriem algai nepiemēro vispārējo darbinieka neapliekamo minimumu.

Savukārt, ja atbilstoši likumam "Par valsts pensijām" izmantota priekšlaicīgās pensionēšanās iespēja, pensija ir piešķirta, bet nav izmaksājama, jo persona kļuvusi par darba ņēmēju, nepiemēro pensionāra neapliekamo minimumu. Tādējādi šajā periodā, kad nesaņem pensiju, bet strādā, ir tiesības uz darbinieka neapliekamo minimumu.