E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 12676
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Parādu piedziņas apmērs ir saistīts ar piedziņas veidu

J
jautā:
29. augustā, 2017
Egils

Labdien! Mana darba alga pirms nodokļu nomaksas ir EUR 436,31. Man katru mēnesi par izpildrakstu atskaita no algas, uz rokas pēc nodokļu atskaitīšanas un izpildraksta atskaitīšanas paliek EUR 177.39. Vai tas ir likumīgi? Vai likumā nav noteikts, ka man būtu jāpaliek uz rokas minimālajai darba algai? Ja man nepareizi atskaita par izpildrakstu, kur man jāgriežas ar sūdzību, jo biju mēģinājis runāt ar darba devēju, bet nesaņēmu atbildi?

A
atbild:
30. augustā, 2017

Lai sniegtu atbildi, ir svarīgi zināt, kāds ir  prasījuma veids. Proti, par kādiem parādiem, pamatojoties uz tiesu izpildītāja rīkojumu, tiek veikti ieturējumi.

Parasti ieturējumu apmērs tiek piemērots atbilstoši Civilprocesa likuma 594. panta nosacījumiem. Šī panta normās ir norādīts sekojošais:

No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

  • uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;
  • piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī izpildot administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos nolēmumus, – 50 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;
  • pārējos piedziņas veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50 procentu apmērā, bet ne mazāk kā minimālās mēneša darba algas apmērā un uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļi valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, izņemot šā panta pirmās daļas 1. un 2.punktā noteikto gadījumu.

Ja ieturējumi no Jūsu darba samaksas tiek veikti saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta pirmās daļas 1., 2. punktu, tad tāda situācija, kādu Jūs norādāt savā jautājumā, var izveidoties.

Jums būtu jānoskaidro, kāds prasījuma veids tiek ieturēts. To Jūs varat izdarīt savas darbavietas grāmatvedībā, lūdzot, lai Jūs iepazīstina ar tiesu izpildītāja rīkojuma saturu. Ar rīkojuma saturu Jūs varat iepazīties arī pie tiesu izpildītāja viņa birojā, jo parādniekam ir tiesības iepazīties ar visiem izpildu lietas materiāliem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU