Par slimības pabalsta izmaksu trīs gadu periodā

J
jautā:
18. jūlijā, 2017
Laima

Vēlos noskaidrot, vai VSAA darbiniece pamatoti atteikusi piešķirt man slimības pabalstu par periodu no 21.06.2017. līdz 11.07.2017., pamatojot to šādi, jo darbnespēja pēdējo 3 gadu periodā pārsniedz 52 nedēļas. Iepriekš slimoju no 07.12.2014. līdz 23.01.2015., pēc tam no 24.03.2015. līdz 02.02.2016 (piešķirts slimības pabalsts), par periodu no 03.02.206. līdz 11.02.2016. slimības pabalstu vairs nepiešķīra. 11.02.2016. piešķirta 2. invaliditātes grupa. 2016. gada 24. martā atsāku strādāt. 2017. gada aprīlī braucu uz rehabilitāciju. Iepriekš sazvanīju VSAA, lai pakonsultētos, kad man mainīsies periods, kad sāks piešķirt slimības pabalstu, jo vēlējos zināt, cik ilgi izmantot rehabilitācijas iespējas (iekļāvos 10 dienās, 19.04.2017.-28.04.2017.). VSAA darbiniece paskaidroja, ka no 2017. gada marta beigām sākas jauns periods un slimības pabalsts tiks piešķirts (ja rehabilitācijas centrā atrastos ilgāk par 10 dienām). 11.06.2017. aizveda uz slimnīcu, slimnīcā ārstējos līdz 19.06.2017, pēc tam ārstējos ambulatori. 11.07.2017. VSAA iesniedzu darbnespējas lapu B, bet 16.07.2017. saņēmu lēmumu par atteikumu piešķirt slimības pabalstu. Vēlos noskaidrot, kāpēc 2017. gada martā man VSAA darbiniece paskaidroja, ka pienākas slimības pabalsts, jo sācies jauns periods, bet tagad pieņemts lēmums atteikt. Kāpēc VSAA darbiniecēm (divām) tik atšķirīgi viedokļi un rīcība? Kad īsti mainīsies periods, par kuru var piešķirt slimības pabalstu?

A
atbild:
27. jūlijā, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" noteikts – ja slimo nepārtraukti, slimības pabalstu izmaksā no darba nespējas 11. dienas līdz darbspēju atgūšanas dienai, bet ne ilgāk par 26 nedēļām, skaitot no darba nespējas pirmās dienas. Pamatojoties uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisijas atzinumu, slimības pabalsta izmaksu var pagarināt, bet ne ilgāk par 52 nedēļām, skaitot no darba nespējas pirmās dienas. Ja slimo ar pārtraukumiem, pabalstu izmaksā ne ilgāk par 52 nedēļām triju gadu periodā. Tātad, piešķirot slimības pabalstu arī par nepārtrauktu darba nespējas periodu, tiek pārbaudīts, vai slimības pabalsta izmaksa 3 gadu periodā nepārsniedz 52 nedēļas.

Nosakot tiesības uz slimības pabalstu, tiek summēti visi darba nespējas periodi, skaitot no pirmās saslimšanas dienas (darba nespējas A lapas dienas), par kuriem ir piešķirts un izmaksāts slimības pabalsts, izņemot darba nespējas periodus slima bērna kopšanai un saslimšanu ar tuberkulozi, kā arī grūtniecības, dzemdību atvaļinājuma (maternitātes pabalsta saņemšanas) periodus, par kuriem piešķirti pabalsti.

Savukārt triju gadu periods ir iepriekšējais 3 gadu periods, skaitot no konkrētās izsniegtās darba nespējas lapas B pēdējās dienas, t.i., datuma, līdz kuram noteikta pārejoša darba nespēja.

Vienkāršoti to varētu paskaidrot tā: darbnespējas periodi netiek sagrupēti laika nogriežņos slimības pabalsta izmaksas vajadzībām tādā veidā, ka no sākotnēji pirmās saslimšanas dienas paiet 3 gadi, un tad sākas jauns 3 gadu periods, kurā atkal tad ir pirmā saslimšanas diena un sekojoši pastāv iespējas saņemt slimības pabalstu 52 nedēļas nākamo 3 gadu laikā, ja slimo ar pārtraukumiem.

Tādejādi Jūsu situācijā 3 gadu periods tiek skaitīts no 2014. gada 12. jūlija līdz 2017. gada 11. jūlijam. Ja šajā 3 gadu laikā darba nespējas periodi (ieskaitot arī pirmās 10 darba nespējas dienas (A lapas periodus)), par kuriem piešķirti un izmaksāti slimības pabalsti, kopumā pārsnieguši 52 nedēļas, tad par jauno darbnespējas periodu slimības pabalsts netiek piešķirts. Jāpiebilst, ka Jūs neesat norādījusi visus darbnespējas periodus, kas ietver arī A lapas 10 dienas, bet tas ir svarīgi.

Ja cilvēks ir saslimis un ir izsniegtas darbnespējas lapas, par pirmajām 10 dienām (A lapu) darba devējs maksā slimības naudu. Ja darbnespēja turpinās un to apliecina B lapa, tā jāiesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā. VSAA, pamatojoties uz konkrēta cilvēka konkrētiem un precīziem datiem, kas ir VSAA rīcībā, nosaka tiesības uz slimības pabalstu, kā arī informē cilvēku par lēmumu un tā pamatojumu.

Ja VSAA lēmums nav saprotams, lūdziet speciālistei, kas to sagatavojusi, lēmumu paskaidrot.

Varat izmantot arī iespēju vērsties VSAA elektroniski, rakstot uz e-pastu: konsultacijas@vsaa.lv, kas noteikti ir situācijai piemērotāk, nekā tik daudz faktu, kas ir Jūsu rīcībā, izklāstīt telefoniski.

Ja VSAA lēmums Jūs neapmierina, Jums ir tiesības to apstrīdēt. To Jūs varat darīt viena mēneša laikā no lēmuma spēkā stāšanās (saņemšanas) dienas, iesniedzot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras direktoram (adrese: Lāčplēša ielā 70 a, Rīgā, LV-1011) adresētu iesniegumu tajā pašā aģentūras nodaļā, kas pieņēma lēmumu, kuru Jūs vēlaties apstrīdēt.