E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 12161
Lasīšanai: 4 minūtes
3
3

Priekšrocības darbinieku skaita samazināšanas gadījumā

J
jautā:
13. jūnijā, 2017
Ligita Zahare

Labdien! DUS esam 2 laukuma strādnieki, un mums deva mājienu, ka vienu atlaidīs. Man ir mazgadīgs bērns, otrs darbinieks ir invalīds. Šonedēļ DUS pieņēma jaunu darbinieku, kurš citus laidīs atvaļinājumā. Kādam no mums šo vietu nepiedāvāja. Vai var samazināt par vienu cilvēku, ja tikko ir paņemts kāds no malas? Es tur strādāju jau 15 gadus.

A
atbild:
21. jūnijā, 2017
Zaida Kalniņa
LV portāls

Par normālu darba gaitu uzņēmumā ir atbildīgs darba devējs. Tātad arī darba devēja kompetencē ir noteikt darbinieku skaitu.

Jūsu sniegtais apraksts ļauj domāt par iespējamu darba devēja nodomu – darbinieku skaita samazināšana. Darba likuma izpratnē darbinieku skaita samazināšana  ir darba līguma uzteikums tādu iemeslu dēļ, kas nav saistīti ar konkrētā darbinieka uzvedību vai viņa spējām, bet ir pietiekami pamatots ar neatliekamu saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā. To nosaka Darba likuma 104. pants.

Ja darba devējs ir izlēmis samazināt darbinieku skaitu, Darba likumā ir noteiktas priekšrocības turpināt darba attiecības tiem darbiniekiem, kuriem ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija.

Ja darba rezultāti un kvalifikācija šiem darbiniekiem būtiski neatšķiras, priekšrocības palikt darbā ir tiem darbiniekiem:

1) kuri pie attiecīgā darba devēja nostrādājuši ilgāku laiku;

2) kuri pie attiecīgā darba devēja cietuši nelaimes gadījumā darbā vai saslimuši ar arodslimību;

3) kuri audzina bērnu vecumā līdz 14 gadiem vai bērnu invalīdu vecumā līdz 18 gadiem;

4) kuriem ir divi vai vairāki apgādājamie;

5) kuru ģimenes locekļiem nav pastāvīga ienākuma;

6) kuri ir invalīdi vai slimo ar staru slimību;

7) kuri piedalījušies Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā;

8) kuriem līdz pensijas vecuma sasniegšanai atlicis mazāk par pieciem gadiem;

9) kuri, nepārtraucot darbu, kādā izglītības iestādē apgūst profesiju (amatu, arodu);

10) kuriem piešķirts politiski represētās personas statuss.

Turklāt neviena no uzskaitītajām priekšrocībām nav prioritāra salīdzinājumā ar pārējām  (DL 108. pants).

Vēl šādā situācijā ir jāņem vērā darba devēja uzteikuma aizliegumi un ierobežojumi, kas uzskaitīti likuma 109. pantā.

Darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam, izņemot gadījumus, kas noteikti šā likuma 101. panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5. un 10.punktā.

Darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar darbinieku, ja viņš atzīts par invalīdu, izņemot gadījumus, kas noteikti šā likuma 47. panta pirmajā daļā un 101. panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. un 10. punktā.

Darba devējam nav tiesību uzteikt darba līgumu darbinieka pārejošas darbnespējas laikā, izņemot šā likuma 101. panta pirmās daļas 11.punktā noteikto gadījumu, kā arī laikā, kad darbinieks ir atvaļinājumā vai neveic darbu citu attaisnojošu iemeslu dēļ. Minētie ierobežojumi neattiecas uz šā likuma 101. panta pirmās daļas 10. punktā noteikto gadījumu.

Darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar darbinieku šā likuma 101. panta pirmās daļas 11. punktā noteiktajā gadījumā līdz darbspēju atgūšanai vai invaliditātes noteikšanai, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā vai arodslimība.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 69 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU