TĒMA: Nodokļi

Ja nav atbrīvojuma, nodoklis no NĪ pārdošanas ienākuma ir 15%

J
jautā:
29. maijā, 2017
Solveiga Krasovska

Paskaidrojiet, lūdzu, kādi nodokļi jāmaksā, pārdodot no vectēva mantotu lauksaimniecības zemi (privatizācijas laikā).

A
atbild:
02. jūnijā, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nodoklis no nekustamā īpašuma pārdošanas ienākuma ir 15%, ar ko apliek starpību, kāda veidojas starp pārdošanas cenu un šī īpašuma iegādes vērtību.

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir noteikti īpaši atvieglojumi lauksaimniecības zemes pārdošanas darījumiem.

Ar nodokli neapliek ienākumu, ja lauksaimniecības zemi iegādājas:

  • zemnieku saimniecības īpašnieks, persona, kura Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā reģistrēta kā komercsabiedrība, individuālais komersants vai zemnieku saimniecība, vai VID – kā saimnieciskās darbības veicēja, vai  īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu tā atsavināšanas rezultātā iegūst Latvijas zemes fonds;
  • vismaz vienā taksācijas periodā no pēdējiem trim pirmstaksācijas periodiem vairāk nekā pusi no minētās personas saimnieciskās darbības ieņēmumiem, bet ne mazāk kā 3000 eiro gadā veido ieņēmumi no lauksaimnieciskās darbības, vai arī šī persona saņem valsts vai Eiropas Savienības atbalsta maksājumus lauksaimniecībai un lauku attīstībai kā jaunais lauksaimnieks.

Likumā ir nosacījumi arī lauksaimniecības zemes pārdevējam, taču līdz 2018. gada 1. jūlijam tos nepiemēro.

Nodoklis nav jāmaksā arī tad, ja pārdod vienīgo nekustamo īpašumu, ja tas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem. Turklāt, ja nekustamais īpašums ir mantots no fiziskās personas, kuru ar maksātāju saista radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, uzskata, ka nekustamais īpašums ir maksātāja īpašumā no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā mantojuma atstājēja īpašums.

Lai noteiktu, vai nodoklis būs jāmaksā un kādā apmērā, ir nepieciešama pilnīgāka informācija par darījumu, un par nodokļa piemērošanu konkrētā situācijā ir jāuzzina Valsts ieņēmumu dienestā. Saziņas iespējas VID mājaslapā.