TĒMA: Nodokļi

Ja īpašumu, kas reģistrēts ilgāk par 5 gadiem, pērk pašvaldība, IIN nav jāmaksā

J
jautā:
24. maijā, 2017
Elita

Labdien! Nekustamais īpašums, īpašumā apmēram 10 gadi. Ceļu būves vajadzībām pilsētas dome pēc savstarpējas vienošanās atpērk 133 kvadrātmetrus no īpašuma. Kāds ir IIN no šī darījuma?

A
atbild:
30. maijā, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikts, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar 15% nodokli. Apliekamo ienākumu nosaka no starpības starp īpašuma pārdošanas cenu un tā iegādes vērtību. Ir vairāki gadījumi, kad nodoklis nav jāmaksā.

Ar nodokli neapliek ienākumu no Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā atsavināta nekustamā īpašuma, ja minētais īpašums ir nodokļa maksātāja īpašumā ilgāk par 60 mēnešiem (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā) vai šo ienākumu no jauna iegulda funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Nekustamo īpašumu var iegādāties arī pašvaldība, kuras kompetencē ir attiecīgo sabiedrības vajadzību nodrošināšana.

Nodokļa piemērošanas jautājumi konkrētos darījumos jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā.