Egli ar neierastu – izteikti šauru kolonveida – vainagu 2024. gada sākumā Nīgrandes pagastā novēroja AS “Latvijas valsts meži” (LVM) Dienvidkurzemes reģiona plānotājs, veicot meža inventarizāciju (lasi vairāk). Par neparasto novērojumu tika informēti kolēģi LVM arborētumā.
Nīgrandē augošajai eglei izveidojies neraksturīgi šaurs vainags ar gariem, nokarenas formas zariem. Ar arborista palīdzību tika ievākti divi lieli neparastās formas egles zari, no kuriem tika ņemti potzari – nelieli zara posmi no aktīvi augošās zara daļas. Iegūtie potzari tika potēti uz parastās egles potcelmiem. Ja tie spēj saglabāt mātesauga īpašās un neparastās īpašības, piemēram, šajā gadījumā – ļoti koniska un slaida egle –, tad tas var būt pieteikums jaunai kokaugu šķirnei.
LVM arborētuma Kalsnavā dendroloģe Inguna Spaile stāsta:
“Neparastās formas īpašniece dabā izskatās ļoti iespaidīga, centīsimies to ieaudzēt arī mūsu klimatiskajos apstākļos. Nevaram vēl paredzēt, kādu vainagu veidos uzpotētie zari. Ir divas iespējas – var veidoties šaurs, garš, uz augšu augošs stumbrs vai arī nokarens, uz leju vērsts vainags. Rezultātu redzēsim pēc vairākiem gadiem.”
LVM arborētuma Kalsnavā augu selekcijas speciāliste Linda Strode skaidro:
“Viens no veidiem, kādā tiek radītas jaunas kokaugu dekoratīvās šķirnes un formas, ir šādu neparastas formas zaru potēšana uz saderīga, šajā gadījumā - parastās egles, potcelma. LVM arborētuma speciālisti ar Latvijas vietējās selekcijas kokaugu dekoratīvo formu atlasi nodarbojas jau vairākus gadu desmitus un mūsdienās arborētumā ir Latvijā lielākā šāda veida kolekcija.”
Arborētums ir koku, krūmu un liānu kolekcija, kur veic ilglaicīgus novērojumus par koku attīstību, to piemērotību noteiktam klimatam. LVM arborētuma ierīkošana tika sākta 1975. gadā, pašlaik tā kopējā platība ir vairāk nekā 100 ha, no kuriem 68% aizņem koku un krūmu stādījumi. LVM arborētumā Kalsnavā apskatāmas bārbeļu, ceriņu, dekoratīvo ābeļu, kadiķu, egļu, filadelfu, peoniju un vēl desmitiem citu Latvijas un citzemju augu kolekcijas. Kolekciju daudzveidības dēļ arborētums pārsteidz apmeklētājus jebkurā gada laikā.