Horvātijas biedrības “What About Me” prezidente Helēna Babiča stāsta, ka inovācijas ir iespējamas ar drosmīgiem lēmumiem, idejām, un vērojot, kas cilvēku dzīvēs notiek citviet. “Tā nav veiksme, kas ļauj izveidoties sociālajām inovācijām, bet mērķtiecīgs darbs un ticība tam, ka jūs varat palīdzēt. Nozīmīgs inovatīvu sociālo pakalpojumu aspekts ir pagaidu risinājumu aizstāšana ar ilgtermiņa palīdzību,” uzsver Helēna Babiča. Viņas vadītā biedrība “What About Me” Horvātijā strādā, lai aizstātu bezpajumtnieku patversmes ar ilgtermiņa mājvietām. Inovatīvais šajā pakalpojumā ir ieviestā uzticības un informācijas tālruņa līnija un darbs ielās ar mērķa grupu.
Tāpat pašmāju sociālo pakalpojumu sniedzējs, daudzfunkcionālais centrs “Atver durvis Betānijā” ar savu darbu apliecina, ka “plāksteri” sociālo pakalpojumu nozarē nedarbojas – lai radītu ilgtermiņa labumu, noteiktā problēma ir jāskata plašāk. Tieši tāpēc “Atver durvis Betānijā” ir pirmais centrs Latvijā, kas sniedz atbalstu cilvēkiem ar autiskā spektra traucējumiem (AST) arī pēc pilngadības sasniegšanas, ne tikai bērnībā. Centra vadītāja Diāna Mekša uzsver, ka ir vēl vairāki virzieni, kuros attīstīties, tajā skaitā centra atvēršana personām ar smagākas pakāpes AST, kā arī grupu mājas atvēršana. “Vienā centrā nav iespējams apmierināt visas vajadzības, tomēr tas dod vietu inovācijai gan pašiem, gan arī citiem,” piebilst Diāna Mekša.
Ilgtermiņa labumu rada arī sociālo pakalpojumu pieejamības atvieglošana un esošu pakalpojumu pielāgošana precīzām un aktuālām mērķa grupu vajadzībām. Šeit kā inovatīvu piemēru var minēt Kuldīgas novada pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” sniegto pakalpojumu – izglītojošu nodarbību ciklu vecākiem "10 sarunas par bērnu audzināšanu" ar mērķi sniegt esošajiem un topošajiem vecākiem praktiskas un viegli pielietojamas zināšanas par viņu lomu, bērna attīstību un sadarbību ģimenē. Šis pakalpojums ir atkārtojams, pielāgojams individuālām vajadzībām un ar iespēju sasniegt maksimāli lielu sabiedrības daļu.“Izglītojošo nodarbību cikls ir veidots ģimeņu apstākļu uzlabošanai, un, lai gan tas ir mērķēts vecākiem, ieguvēji ir visa ģimene. Tas dod iespēju bērniem iepazīt veselīgu ģimenes vidi, kas vēlāk tiks nodota tālākām paaudzēm. Sabiedrības izpratne par sociālo palīdzību laika gaitā ir mainījusies, arvien nozīmīgākas kļūst atbalsta programmas, ne tikai materiālā palīdzība,” atzīst sociālā dienesta direktore Sarmīte Segliņa.
Vissarežģītākie apstākļi, kādos ir veidojušies jauni sociālie pakalpojumi, ir Ukrainā. Kara situācijā atbalsts vajadzīgs gan ietekmētajām sabiedrības grupām, gan tiem, kuri paši sniedz atbalstu. Šādi apstākļi liek veidot plaša mēroga atbalsta sistēmas, veidojot organizācijas, kas vienlaikus darbojas vairākos virzienos. Sociālie pakalpojumi, kas tiek nodrošināti kara laikā, darbojas ar ļoti ierobežotiem finanšu līdzekļiem, kas liek cieši sadarboties ar dažādām starptautiskām organizācijām un paļauties uz to finansiālu atbalstu. “Galvenais jauno sociālo pakalpojumu sniedzējiem Ukrainā ir palīdzēt pēc iespējas vairāk cilvēkiem, cik vien iespējams atbalstīt karā cietušos, veterānus un palīdzēt cilvēkiem atgriezties ikdienas dzīvē. Šī ir situācija, kurā ir jārada maksimāla pozitīvā ietekme ar minimāliem resursiem. Pagaidām vēl nav iespējams iedomāties inovācijas, kas būs jāīsteno nākotnē, tomēr tās noteikti būs apjomīgas,” stāsta Ukrainas pilsētas Ņižinas domes izpildkomitejas Starptautisko attiecību un investīciju departamenta galvenais speciālists Dmitrijs Čornijs.
“Sociālās inovācijas nav tikai idejas, tās ir reāls veids, kā veidot pārmaiņas, uzlabot cilvēku dzīvi, labklājību, labsajūtu un nodrošināt cienīgus dzīves apstākļus. Sabiedrības integrācijas fonda mērķis ir palīdzēt šādām inovācijām veidoties Latvijas sociālo pakalpojumu nozarē, tādēļ atgādinām, ka turpinās pieteikumu iesniegšana sociālo inovāciju ideju atlasē. Savukārt, tos, kuri saņēmuši uzaicinājumu iesniegt detalizēti izstrādātu pieteikumu projektu atlasē, lai saņemtu finanšu atbalstu sociālo pakalpojumu attīstīšanai – gaidām līdz 10.maijam,” uzsver SIF Sociālās saliedētības departamenta direktore Alda Sebre.
Tiešsaistes pieredzes stāstu pasākuma “Tava pieredze, Tava vērtība” video ieraksts skatāms SIF Facebook lapā. Šis pasākums ir daļa no SIF īstenotā ESF+ projekta “Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā”, kura mērķis ir sekmēt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā, nodrošinot mūsdienīgu, cilvēka vajadzībām atbilstošu un aktuālu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu attīstību.
Informāciju sagatavoja Sabiedrības integrācijas fonds ESF+ projekta Nr. 4.4.1.1./1/24/I/001 “Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā” ietvaros. Par informācijas saturu atbild Sabiedrības integrācijas fonds.