Pārdalītā finansējuma avoti ir budžeta programmas, kurās veidojušies pārpalikumi, kas saistīti ar mazāku studentu un pedagogu iesaisti, nekā sākotnēji plānots. Neviena esoša vai ieplānota stipendija, budžeta vieta vai cita atbalsta forma studentiem un pedagogiem netiek samazināta.
Kopš 2020. gada Latvija kā EKA asociētā dalībvalsts turpina nostiprināt savu lomu globālajā kosmosa tehnoloģiju attīstībā, stiprinot valsts uzņēmumu un zinātnisko institūciju konkurētspēju un veicinot jauniešu un studentu interesi par augsto tehnoloģiju nozari. Par kosmosa nozari atbildīgajai Izglītības un zinātnes ministrijai līdz šim piešķirtais finansējums 1 102 366 EUR apmērā nesasniedz minimālo nepieciešamo līmeni trīs miljonu eiro apmērā, lai Latvija turpinātu dalību Eiropas Kosmosa aģentūrā 2025. gadā. Pārdalītā summa ietver ieguldījumus EKA obligātajā programmā, nacionālajā programmā un četrās izvēles programmās, tādējādi ļaujot turpināt izmantot EKA piedāvātās iespējas.
EKA projektu īstenošana veicina ekonomikas attīstību, nodrošinot pozitīvu ietekmi uz valsts ekonomiku. Latvija uzrāda augstākus rezultātus par Eiropas vidējo līmeni, sasniedzot atdeves koeficientu 1,14 izvēles programmās. Stabilais un nemainīgi augstais atdeves koeficients apliecina Latvijas organizāciju spēju sekmīgi iegūt EKA līgumus. Arī Pasaules ekonomikas foruma pārstāvji apstiprina, ka kosmosa nozare ekonomiski šobrīd ir viena no straujāk augošajām nozarēm
Kopš 2015. gada 34 dažādas organizācijas, tostarp zinātniskās institūcijas, universitātes un privātie uzņēmumi, ir ieguvušas līgumus ar EKA. Kopumā īstenoti 119 projekti, kuru kopējā vērtība sasniedz 19 136 578 EUR, iekļaujot nefinansiālo atbalstu ko sniedz EKA eksperti. Ik gadu pieaug gan iesaistīto organizāciju, gan projektu skaits un to gatavība komercializācijai starptautiskā tirgū, tādējādi stiprinot kosmosa nozares pozīcijas Latvijas pārstāvju vidū.
Būtiska loma ir arī izglītības un prasmju stiprināšanai, proti, skolēni un studenti gūst pieeju mūsdienīgām tehnoloģijām un izglītībai, kas sagatavo darbam nākotnes nozarēs.
Dalība EKA programmās sekmē ne tikai Latvijas zinātnisko un tehnoloģisko potenciālu, bet arī nodrošina būtisku ieguldījumu sabiedrības attīstībā un valsts starptautiskajā atpazīstamībā. Minimālais finansējums ļauj izmantot EKA sniegtās iespējas, veicinot jaunu produktu un pakalpojumu ar augstu pievienoto vērtību radīšanu un Latvijas uzņēmumiem iesaistīties starptautiskās partnerībās ar Eiropas kosmosa nozari.
Plašāka informācija par 17.12.2024. rīkojuma projektu "Par apropriācijas pārdali starp Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta apakšprogrammām" atrodama MK mājaslapā.