DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. maijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Turpina diskusiju par Rīgas metropoles areāla konkurētspējas iespējām

Šodien, 29. maijā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) norisinājās ministres Ingas Bērziņas vadītās darba grupas par Rīgas metropoles attīstības jautājumiem ceturtā sanāksme. Starpinstitucionālajā darba grupā pārstāvji turpināja š.g. 24.aprīlī iesākto diskusiju par Rīgas metropoles areāla konkurētspēju veicinošiem pasākumiem un iespējām.

VARAM ministre Inga Bērziņa: “Kā esmu uzsvērusi iepriekš, Rīgas metropoles areālam ir potenciāls attīstīt tā konkurētspēju un piesaistīt investīcijas. Svarīgi to skatīt kopskatā ar citiem attīstības jautājumiem, lai reģions kļūtu par platformu dažādu tautsaimniecības nozaru attīstībai un turpinātu būt pievilcīgs arī Latvijas iedzīvotājiem.”

VARAM un Ekonomikas ministrija iepazīstināja ar aktualitātēm un esošo atbalstu Rīgas metropoles areāla konkurētspējas aspektā, prezentējot cita starpā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) un Latvijas ekspertu sniegtos ieteikumus konkurētspējas stiprināšanas jomā. Tā, piemēram, OECD rekomendē palielināt investīcijas, lai panāktu straujāku izaugsmi, uzlabot fiskālo politiku, uzlabot publiskā sektora kapacitāti, pārskatīt izdevumu efektivitāti, kā arī reformēt nodokļu sistēmu. 

Pēdējos gados straujākā uzņēmējdarbības izaugsme ir notikusi Pierīgas statistiskajā reģionā. Tās iekšzemes kopprodukta (IKP) uz vienu iedzīvotāju īpatsvars Latvijā ir pieaudzis no 12% (2000.gadā) līdz 16% (2021.gadā) no Latvijas kopējā IKP. Rīgā un citos statistiskajos reģionos IKP īpatsvars ir samazinājies vai palicis nemainīgs. Lai pilnvērtīgāk izmantotu Pierīgas reģiona izaugsmes potenciālu un sekmīgāk sadarbotos ar pieaugošo komersantu skaitu, arī pašvaldībām ir nepieciešams uzlabot darbību uzņēmējdarbības veicināšanas jomā un uzņēmējdarbības vides uzlabošanā.

Atbilstoši VARAM apkopotajai informācijai Rīgas metropoles areāla pašvaldībās ar uzņēmējdarbības veicināšanu visbiežāk strādā 3-4 darbinieki. Šie darbinieki nodarbojas galvenokārt ar tūrisma nozares attīstīšanu. Dažās pašvaldībās ir tikai tūrisma nozares speciālisti, bet nav neviena darbinieka, kas strādātu ar citu uzņēmējdarbības nozaru attīstības jautājumiem. Pašvaldībām ir ieteicams vairāk koncentrēties uz uzņēmējdarbības attīstību kopumā.

Rīgas plānošanas reģions iesaistās projektu īstenošanā par ļoti plašu tēmu klāstu, līdz ar to ir ieteicams koncentrēties galvenokārt uz metropoles stiprināšanas jautājumiem, tā nodrošinot lielāku ieguldījumu.

Darba grupā diskutēja par perspektīvajiem pārvaldības modeļiem, kā stiprināt sadarbību starp Rīgas metropolē ietilpstošajām pašvaldībām. Turpmāk VARAM sadarbībā ar iesaistītajām pusēm strādās pie noteikta Rīgas metropoles pārvaldības modeļa, ko piedāvās izskatīšanai pašvaldībām un valdībai.

Sanāksmē piedalījās pārstāvji no Saeimas, Ekonomikas ministrijas, Rīgas plānošanas reģiona, Rīgas valstspilsētas, Ādažu novada, Mārupes novada, Saulkrastu novada,  Ropažu novada, Ķekavas novada, Siguldas novada pašvaldības, kā arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un biedrības “Rīgas Metropole”.

Rīgas metropoles attīstības darba grupa izveidota, lai nodrošinātu koordinētu sadarbību starp Rīgas metropoles areālā ietilpstošajām pašvaldībām un valsti. Tās galvenais uzdevums ir izveidot Rīgas metropoles attīstības un pārvaldības modeli, kas paaugstinātu areāla konkurētspēju Ziemeļeiropā. Pirmā Rīgas metropoles attīstības darba grupas sanāksme norisinājās šī gada 18. janvārī. Tās dalībnieki pārrunāja ilgtspējīgas mobilitātes jautājumus. Otrā darba grupa norisinājās 13.martā, pārrunājot izglītības sistēmas pilnveidi, savukārt trešā sanāksme norisinājās 24.aprīlī, aizsākot konkurētspējas un investīciju piesaistes diskusiju.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI