DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
10. maijā, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Aizvadīta pirmā Lielo un stratēģiski nozīmīgo investīciju projektu koordinācijas padomes sēde 

Ceturtdien, 9. maijā norisinājās pirmā, atjaunotā sastāva Lielo un stratēģiski nozīmīgo investīciju projektu koordinācijas padomes (turpmāk – Padome) sēde, kuru vadīja padomes priekšsēdētājas vietnieks, ekonomikas ministrs Viktors Valainis.  

Sēdē pārrunāti aktuālie jautājumi kurus identificējusi Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) tās ikdienas darbā ar ārvalstu un vietējiem investoriem – gan konkrētu lielo un stratēģiski nozīmīgo investīciju projektu realizācijas aspektā, gan jautājumi, kas kopumā ir būtiski Latvijas investīciju vides pilnveidošanai un valsts ekonomikai būtisku investīciju projektu sekmīgai īstenošanai. 

“Esmu gandarīts, ka ir uzsākts koordinētais darbs, lai Padome premjerministra vadībā kļūtu par centrālo institūciju, kas apzina un uzrauga lielo investīciju projektu virzību Latvijā un pieņem lēmumus dažādu kavēkļu novēršanai vai citu investīciju ieplūdei svarīgu jautājumu risināšanai, turklāt, neatkarīgi no tā, vai runājam par ārvalstu tiešajām investīcijām Latvijā vai Latvijas uzņēmumu attīstības projektiem ar investīciju apjomu vismaz 10 miljoni eiro vai eksporta apjomu 5 miljoni eiro. Īpaši būtiski, ka katram nozīmīgajam investīciju projektam turpmāk būs savs “uzraugs” – konkrēta amatpersona, kas uzraudzīs tā gaitu,” uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis.   

Sēdē piedalījās arī LIAA Investīciju projektu departamenta direktore Ivi Anna Buce, kura informēja par piesaistītajām investīcijām un aktuālajiem investīciju projektiem: “Piesaistīto investīciju apjoms aizvadītajā gadā salīdzinot ar 2022. gadu ir pieaudzis par aptuveni 30%, liela interese ir par projektiem enerģētikas un IKT jomā, attīstās arī ražošana, paplašinot esošās ražotnes un būvējot jaunas. Šogad mūsu izvirzītais mērķis ārvalstu investīciju piesaistei ir 660 miljoni eiro, radot pat 2500 jaunas darba vietas. Efektīva investīciju ienākšana ekonomikā ir pamats Latvijas attīstībai un konkurētspējai, tāpēc būtiski pilnveidot dažādu nozīmīgu investīciju projektu koordināciju. Šobrīd strādājam pie kopumā 321 potenciālā investīciju projekta gandrīz 13,95 miljardu eiro apmērā. Jāpiebilst, ka ne visi no šiem projektiem realizēsies, bet īstenošanas gadījumā šo projektu īstenošana varētu radīt pat 9000 jaunas darba vietas.” 

Galvenie Padomē pārrunājamie jautājumi saistās ar ražošanas izejmateriālu pieejamību Latvijā, valsts sniegto pakalpojumu investoriem uzlabošanu, kā arī nepieciešamību turpināt darbu pie normatīvā regulējuma, lai atvieglotu projektu virzīšanu un investīciju piesaisti. LIAA kā Padomes sekretariāts plāno virzīt izskatīšanai Padomē sagatavotos priekšlikumus un ziņojumus par nozīmīgu investīciju projektu īstenošanu, kā arī informēs par lēmumu izpildes gaitu. 

Padomē skatītie jautājumi pirms tam diskutēti arī Ekonomikas ministrijas izveidotajā lielo un stratēģiski nozīmīgo investīciju projektu operatīvajā darba grupā (Darba grupa), kurā darbojas Ekonomikas ministrijas, LIAA un premjerministra biroja pārstāvis. 

Kā ziņots iepriekš, 2024. gada 9. aprīlī Ministru kabinets apstiprināja grozījumus Padomes nolikumā, ar ko tiek ieviests efektīvāks lēmumu pieņemšanas process Padomes darbā ar nolūku uzraudzīt lielu un stratēģiski nozīmīgu investīciju projektu vadību un ieviešanu Latvijā. Padome varēs izskatīt un lemt par konkrētu investīciju projektu īstenošanai nepieciešamajiem normatīvo aktu grozījumiem, atbalsta mehānismiem, papildinošo infrastruktūru vai citiem ieguldījumiem un pasākumiem.  

Efektīvākai investīciju projektu izvērtēšanai un lēmumprojektu sagatavošanai Ekonomikas ministrija izveidojusi Darba grupu, kuras uzdevums ir sagatavot priekšlikumus lēmumu pieņemšanai Padomē par Latvijas ekonomikai būtisku investīciju projektu sekmīgu īstenošanu un uzraudzīt Padomes sēdēs lemtā izpildi.  

Padomes sastāvā ir Ministru prezidents, ekonomikas ministrs, finanšu ministrs, ārlietu ministrs, satiksmes ministrs un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, kā arī uz sēdi var tikt uzaicināti citu valsts institūciju, kapitālsabiedrību, kā arī sabiedrisko organizāciju un sociālo partneru pārstāvji, kurus skar un uz kuriem attiecas Padomes sēdē izskatāmais jautājums. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI