DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. aprīlī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas

Latvijas attīstības sadarbības projektu īstenotāji tiekas ar sadarbības partneriem Moldovā

No 2024. gada 22. līdz 23. aprīlim vizītē Moldovā uzturējās Ārlietu ministrijas (ĀM) delegācija, kuru vadīja Ekonomisko attiecību, tirdzniecības un attīstības sadarbības direkcijas vadītāja Alise Balode. Vizītes mērķis bija tikties ar starptautiskajiem partneriem un Moldovas amatpersonām, lai iepazīstinātu ar Latvijas ekspertīzi reformu īstenošanā, tiesiskuma stiprināšanā, dezinformācijas un korupcijas apkarošanā, lauksaimniecības attīstības jomā, kā arī pārrunātu sadarbības iespējas.

Latvijas delegācija tikās ar Moldovas vicepremjeri Eiropas integrācijas jautājumos Kristīnu Gerasimovu un uzklausīja Moldovas intereses un aicinājumu sniegt nepieciešamo atbalstu integrācijas procesā ceļā uz Eiropas Savienību (ES). Alise Balode apliecināja Latvijas atbalstu Moldovas integrācijai ES un gatavību dalīties Latvijas pieredzē un ekspertīzē.

Sarunā ar ES delegācijas Moldovā pārstāvjiem tika pārrunāta Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) kā Latvijas Attīstības sadarbības aģentūras iespējamā iesaiste ES finansētos attīstības sadarbības projektos Moldovā. CFLA Attīstības sadarbības aģentūras funkciju īsteno kopš 2022. gada, un tās galvenais uzdevums ir veicināt Latvijas attīstības sadarbības projektu īstenotāju dalību ārvalstu starptautiskās palīdzības sniedzēju finansētos projektos.

Lai uzzinātu vairāk par partneru līdzšinējo un plānoto sadarbību ar Moldovu un Latvijas potenciālo iesaisti kopīgos projektos, Latvijas delegācija arī tikās ar ASV vēstniecības Moldovā un ASV Attīstības sadarbības aģentūras (The United States Agency for International Development; USAID) pārstāvjiem, Zviedrijas Attīstības sadarbības aģentūras (The Swedish International Development Cooperation Agency, SIDA) pārstāvjiem, Vācijas Attīstības sadarbības aģentūras (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, GIZ) darbiniekiem, kā arī ar Moldovā strādājošajiem Šveices sadarbības biroja pārstāvjiem.

Latvijas attīstības sadarbības ekspertu delegācijā bija pārstāvji no CFLA, Valsts kontroles, Pārtikas un veterinārā dienesta, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Rīgas Juridiskās augstskolas (RJA), Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra un biedrības “Baltic Human Rights Society”.

Informācijai

Latvijas attīstības sadarbības politikā Moldova ir viena no prioritārajām valstīm kopš 2005. gada. Latvija dalās pieredzē integrācijā ES un reformu veikšanā, labas pārvaldības un tiesiskuma stiprināšanā, medijpratībā un cīņā pret dezinformāciju, reģionālajā attīstībā un decentralizācijā.

Latvija 2023. gadā Moldovā īstenoja piecus attīstības sadarbības projektus, kas finansēti no ĀM pārvaldītā divpusējās attīstības sadarbības finansējuma: 1) RJA īstenoja programmu Eiropas tiesībās un ekonomikā ES Kaimiņpolitikas, Centrālāzijas un Rietumbalkānu valstīm, apmācot jaunos profesionāļus; 2) Valsts kontrole veicināja augstāko revīzijas iestāžu kapacitāti starptautisko augstāko revīzijas iestāžu standartu integrācijas procesā Gruzijā, Moldovā un Ukrainā; 3) biedrība “Baltic Human Rights Society” īstenoja projektu Gruzijas, Moldovas un Ukrainas cilvēktiesību izglītības jomā; 4) Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca sniedza atbalstu Moldovas medicīnas iestādēm dezinformācijas apkarošanā; 5) Pārtikas un veterinārais dienests sniedza ekspertīzi Moldovas pārtikas, veterinārās un fitosanitārās robežkontroles sistēmas stiprināšanai atbilstoši ES prasībām.

2024. gadā turpinās pirmie divi no iepriekš minētajiem projektiem – RJA programma Eiropas tiesībās un ekonomikā un Valsts kontroles projekts. Tiks arī īstenota Latvijas Universitātes jauno profesionāļu apmācību programma "ES studijas – iekšpolitika un ārpolitika", sniedzot atbalstu Moldovai un Ukrainai, demokratizācijas un integrācijas ES procesos. Papildus notiek arī ĀM izsludinātā 2024. gada attīstības sadarbības granta konkursa projektu izvērtēšana.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI