DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. februārī, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Starptautiskie eksperti vērtēs Eiropas Vietējās pašvaldību hartas principu ievērošanu Latvijā

Otrdien, 20. februārī, uzraudzības vizītē Latvijā ieradīsies Eiropas Padomes (EP) Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa Monitoringa komitejas eksperti, lai detalizēti vērtētu situāciju ar Eiropas Vietējo pašvaldību hartas principu ievērošanu un ieviešanu Latvijā, tai skaitā pašvaldību autonomiju, finanšu un funkciju līdzvērtīgu sadalījumu, reformu ietekmi u. c.

20.februārī plkst.9:00 starptautiskie eksperti tiksies ar Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) priekšsēdi Gintu Kaminski, Jelgavas valstspilsētas domes priekšsēdētāju Andri Rāviņu, Ropažu novada domes priekšsēdētāju Vitu Paulāni, LPS vecāko padomnieku Māri Pūķi un Eiropas vietējo pašvaldību hartas neatkarīgo ekspertu grupas biedrēm Ivetu Reinholdi un Lilitu Seimuškāni.

Sarunā LPS informēs Monitoringa komitejas pārstāvjus un klātesošos par pastāvošo sarežģīto finanšu situāciju pašvaldībās, funkciju un atbildības sadalījumu starp Ministru kabinetu un pašvaldībām, kā arī valsts un pašvaldību mijiedarbību, sarunu mehānismu par dažādiem jautājumiem. Vienlaikus LPS akcentēs pašvaldību tiesisko aizsardzību un pārrunās Covid-19 pandēmijas, Krievijas kara pret Ukrainu sekas, kā arī  bēgļu uzņemšanas, integrācijas pārvaldības, starptautisko sadarbību un citus pašvaldībām svarīgus jautājumus.

Uzraudzības vizītē Monitoringa komitejas eksperti Latvijā ierodas reizi piecos gados un izvērtē aktuālo situāciju. Līdz ar to viens no būtiskiem jautājumiem tikšanās laikā būs arī informācija par 2018.gada Kongresa Monitoringa komitejas ziņojumu par situāciju vietējā demokrātijā Latvijā, tā ieteikumu izpildi un progresu. Jau minētajā ziņojumā tika akcentēts, ka Latvijā netiek nodrošināts finansējums pašvaldībām pietiekamā apjomā noteikto funkciju un uzdevumu veikšanai. Savukārt 2019.gadā Latvijā starptautiskie eksperti ieradās ārkārtas faktu noskaidrošanas vizītē pirms Administratīvi teritoriālās reformas, vērtējot tās procesa atbilstību hartai.

LPS tikšanās ar starptautiskajiem ekspertiem notiks LPS mītnē, Rīgā, Mazā pils ielā 1, 4. stāva zālē.

Savukārt uzraudzības vizītes turpinājumā, laikā līdz 22. februārim, Monitoringa komitejas eksperti pēc savas izvēlēs ir uzaicinājuši uz tikšanos Rīgas valstspilsētas, Siguldas novada, Cēsu novada un Jūrmalas valstspilsētas pašvaldību vadītājus un pārstāvjus. Tāpat plānots runāt ar Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas priekšsēdētāju Oļegu Burovu un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāju Jāni Reiru, Satversmes tiesas priekšsēdētāju Aldi Laviņu, Tiesībsargu Juri Jansonu, Valsts kontrolieri Edgaru Korčaginu, Finanšu ministru Arvilu Ašeradenu un Finanšu ministrijas vadību, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministri Ingu Bērziņu un ministrijas pārstāvjiem.

Monitoringa komitejas eksperti pēc vizītes Latvijā sagatavos 2024. gada Kongresa Monitoringa komitejas ziņojumu par Eiropas vietējo pašvaldību hartas ievērošanu vai iespējamiem pārkāpumiem Latvijā. Ziņojumu šī gada rudenī plānots apstiprināt EP Vietējo un reģionālo pašvaldību rudens plenārsesijā. Pēc ziņojuma apstiprināšanas par iegūtajiem secinājumiem un rekomendācijām tiks informēta arī Latvijas valdība un Saeima.  

Kongresa Monitoringa komitejas ekspertu delegācija: Horhe Sekeira (Jorge Sequeira) - ziņotājs vietējās demokrātijas jautājumos, Sanjoao da Madeira (Sao Joao da Madeira) (Portugāle)  pašvaldības priekšsēdētājs, Gobnait Ni Mhuimneacain – ziņojāta vietējās demokrātijas jautājumos, Korkas (Cork) pašvaldības domes deputāte (Īrija), Dr. Brids Kvins (Brid Quinn) – Eiropas vietējo pašvaldību hartas neatkarīgo ekspertu grupas biedrs (Īrija).

Ar Kongresa Monitoringa komitejas uzraudzības vizīšu palīdzību regulāri seko līdzi, kā tiek ievēroti un ieviesti Eiropas Vietējo pašvaldību hartas principi vietējās demokrātijas attīstības procesos EP dalībvalstīs. Eiropas vietējo pašvaldību harta ir juridiski saistošs dokuments, kas aizsargā pašvaldību tiesības uz autonomiju, kompetencēm, administratīvajām struktūrām un finanšu resursiem, kā arī aizsargā tiesības vērsties tiesā, ja notiek citu līmeņu pārlieku liela iejaukšanās, piemēram, nekonsultējoties ar pašvaldībām tiek pieņemti lēmumi, kas pilnā mērā tās ietekmē.

EP Vietējo un reģionālo pašvaldību kongress (The Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe) ir viena no EP institūcijām. Galvenie uzdevumi ir dot iespēju pašvaldību politiķiem diskutēt par kopīgām problēmām, apspriest pieredzi un izteikt priekšlikumus valdībām; pārstāvēt Eiropas vietējo un reģionālo pašvaldību viedokli Eiropas Padomē; būt padomdevējam Ministru komitejai un Parlamentārajai asamblejai par visiem Eiropas vietējās un reģionālas politikas aspektiem; sadarboties ar pašvaldību nacionālajām un starptautiskajām organizācijām; gatavot ziņojumus par Eiropas Vietējo pašvaldību hartas principu ieviešanu EP dalībvalstīs.

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI