DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. decembrī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vides aizsardzība

Pēc kontroles reida VVD secina – ne visi zivju tirgotāji spēj pierādīt legālu zivju izcelsmi

Publicitātes foto

Tirgus kontroles kampaņas laikā, 15. decembrī, Valsts vides dienests (VVD) sadarbībā ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) visā Latvijā vienlaicīgi veica zivju tirdzniecības vietu pārbaudes ar mērķi pārliecināties, vai tirgotās zivis ir nozvejotas likumīgi un tirgotāji ievēro to tirdzniecības noteikumus. Pārbaudot 23 zivju tirgotājus Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Rojā, Talsos, Daugavpilī, Rēzeknē un Limbažu novadā, tika konstatēti 9 pārkāpumi, no kuriem 5 gadījumos uzsākta administratīvā pārkāpuma lietvedība.

Pārkāpumi vienlīdz tika konstatēti gan jūrā, gan iekšējos ūdeņos nozvejotu zivju tirdzniecībā. Administratīvā pārkāpuma lietvedība uzsākta par pārkāpumiem saistībā ar zvejas produktu izcelsmes apliecinošu dokumentu - pavadzīmju vai produktu partijas identifikācijas koda neesamību. Savukārt princips “Konsultē vispirms” tika piemērots par mazākas nozīmes pārkāpumiem, piemēram, ja pavadzīmē nav norādīts zvejas licences numurs. Tirdzniecības vietā Daugavpilī PVD veica tirdzniecībā esošo zivju izņemšanu, jo tirgotājs nevarēja uzrādīt zivju (plaužu) likumīgas ieguves apliecinošus dokumentus.

Latvijā, tāpat kā citur Eiropā, darbojas zivju izcelsmes izsekojamības princips “No tīkla līdz šķīvim”. Lai patērētājs būtu drošs, ka iegādājas likumīgi nozvejotas zivis, ieviesti vairāki nosacījumi, kas jāievēro zvejniekiem, zivju transportētājiem, pārstrādātājiem, importētājiem un tirgotājiem. Katrs nozvejas daudzums tiek speciāli marķēts ar QR kodu, kas tālāk seko līdzi zivīm un to pārstrādes produktiem līdz pat mazumtirdzniecībai. Latvijā izsekojamības princips pagaidām darbojas tikai attiecībā uz jūrā nozvejotām zivīm. Taču arī iekšējos ūdeņos noķertas zivis atļauts tirgot zvejniekiem, kuri saņēmuši licenci komerczvejai, vai tirgotājiem, kuriem tirdzniecības vietā ir zivju izcelsmi apliecinoši dokumenti.

Gadījumā, ja zivju tirgotājs zivis iegādājies realizācijai tieši no zvejnieka vai akvakultūras uzņēmuma, preču pavadzīmē jābūt norādītam zvejas licences numuram vai pārtikas uzņēmuma atzīšanas numuram, ja produktus piegādājis PVD atzīts akvakultūras nozares uzņēmums. Savukārt pašpatēriņa zvejniekiem un atpūtas zvejas veicējiem - makšķerniekiem, vēžotājiem un zemūdens medniekiem, savas noķertās zivis tirgot nav atļauts.

VVD aicina iedzīvotājus arī šī gada nogalē, gādājot zivis svētku galdam, pievērst uzmanību iegādāto zivju likumīgai izcelsmei. Gadījumos, ja pircējam ir šaubas par tirgoto zivju legālu izcelsmi vai zivis piedāvā makšķernieki, zemūdens mednieki vai pašpatēriņa rūpnieciskās zvejas veicēji, VVD aicina ziņot Valsts vai pašvaldības policijai, vai arī Pārtikas un veterinārajam dienestam. VVD ziņojumus iespējams iesniegt zvanot +371 26338800, vai izmantojot mobilo aplikāciju Vides SOS.

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU