DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
31. oktobrī, 2019
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra
1
1

Par Mediju ētikas padomes oktobra sēdi

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Latvijas Mediju ētikas padomes darba kārtībā šobrīd ir virkne jautājumu, kas saistīti ar saņemtajām sūdzībām par medijos izvietoto saturu. Padome skata pieteikumu gan par Regbija kluba “Miesnieki” iesniegto sūdzību par ziņu portālā DELFI izvietoto publikāciju “Rasisms un savējo piekaušana – Latvijas regbija ēnas puses”, gan ziņu portāla TVNET sniegto skaidrojumu par rakstu sēriju “Neredzamais cietumā”, gan arī politiskās partijas “Attīstībai Par” saņemto vēstuli, kurā aicināts vērtēt “Latvijas Avīzē” publicētos komentārus par zviedru pusaudzi Grētu Tūnbergu.

Par sūdzību saistībā ar publikāciju “Rasisms un savējo piekaušana – Latvijas regbija ēnas puses”

Regbija kluba “Miesnieki” iesniegtajā sūdzībā norādīti vairāki mediju ētikas kodeksa pārkāpumi. Pirmkārt – informācija publikācijā pasniegta pārspīlēti, otrkārt, raksts nav objektīvs, jo tajā nav iekļauts tikai vienas puses viedoklis. Treškārt, rakstā minētie notikumi nav interpretējami viennozīmīgi, tāpēc tos var uzskatīt par  spekulatīviem. Tāpat raksta ilustrēšanai izmantots ar notikumu nesaistītas personas foto. Visbeidzot, sūdzībā norādīts uz interešu konfliktu, paužot bažas, ka DELFI sporta redaktors Uldis Strautmanis vienlaikus darbojas arī kā regbija kluba “Livonia” preses sekretārs.

Ziņu portāls DELFI skaidro, ka rakstā iekļautā informācija ir pārbaudīta, tajā iekļauts vismaz astoņu personu viedoklis, kā arī raksts neatspoguļo žurnālista Ulda Strautmaņa personīgo viedokli. Tāpat ziņu portāls DELFI norāda, ka publikācija nav veltīta nevienam konkrētam Latvijas regbija klubam un Uldis Strautmanis ir sporta žurnālists, kas orientējas arī regbija sporta niansēs, tāpēc ar savām zināšanām atbalsta šī sporta veida dalībniekus, tostarp regbija klubu “Livonia.”

Izvērtējot iesniegto sūdzību, Latvijas Mediju ētikas padome savā lēmumā norādījusi, ka pārkāpts Biedrības Ētikas kodeksa 4.10. punkts, kas nosaka - interešu konflikta gadījumā tas ir atklāti jādeklarē̄. Tai pat laikā Latvijas Mediju ētikas padome nav konstatējusi, ka publikācijā norādītie fakti neatbilstu patiesībai. Latvijas Mediju ētikas padome ziņu portālam DELFI un ikvienam medijam iesaka pievērst īpašu uzmanību interešu konflikta jautājumiem.

Par sūdzībām saistībā ar rubriku “Neredzamais cietumā”

Tāpat Latvijas Mediju ētikas padome saņēmusi vairākas sūdzības par portāla TVNET rubriku “Neredzamais cietumā”. Iesniedzēji norādīja uz neētisku medija rīcību, publicējot interviju ar ieslodzīto, kurā intervējamais detalizēti raksturojis pastrādāto noziegumu detaļas. Lai arī cietušo personu sūdzība par minēto Mediju materiālu nav saņemta, Latvijas Mediju ētikas padome lūdza ziņu portālam TVNET sniegt skaidrojumu par minēto publikāciju ciklu. 

Izvērtējot saņemto ziņu portāla TVNET skaidrojumu, Latvijas Mediju ētikas padome uzskata, ka šāda rīcība, skaidrojot savu darbību un atzīstot ētiska rakstura problemātiku, vērtējama atbildīgi un profesionāli. Tas uzskatāms kā labs paraugs citiem medijiem, līdzīgu situāciju gadījumā, kā arī apliecina ētikas vērtību mediju vidū.

Sūdzības par publikācijām saistībā ar Grētu Tūnbergu

Latvijas Mediju ētikas padome izskatījusi arī politiskās partijas “Attīstībai Par” saņemto vēstuli, aicinot vērtēt “Latvijas Avīzes” žurnālista Egila Līcīša komentārus par zviedru pusaudzi Grētu Tūnbergu. Latvijas Mediju ētikas padome uzskata, ka atšķirīgi skatījumi ir pieļaujami, tai pat laikā neizpratni rada fakts, ka politiskā partija, izmantojot sociālos tīklus, organizē “sūdzības iesniegšanas kampaņu”, tādējādi iejaucoties mediju darbā un izteiksmes brīvībā.

Par Latvijas Mediju ētikas padomi

Biedrība "Latvijas Mediju ētikas padome" dibināta 2018. gadā, apvienojoties kopumā piecpadsmit mediju nozares asociācijām un uzņēmumiem. Šobrīd biedrībā ir divdesmit trīs biedri, kuri pārstāv visu formu un žanru medijus, mediju asociācijas un organizācijas, kas darbojas mediju jomas pētniecībā. Biedrības valdes priekšsēdētājs ir Jānis Lielpēteris. Sūdzības Mediju ētikas padome izskata deviņu cilvēku sastāvā.

Papildu informācija: www.lmepadome.lv.

Informācija par Mediju ētikas padomes darbu sagatavota ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu līdzdarbības līguma par valsts pārvaldes uzdevuma – sabiedrības kritiskās domāšanas stiprināšana attiecībā uz mediju saturu un mediju atbildīguma veicināšana - veikšanu ietvaros. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU