Neraugoties uz līdzfinansējuma programmām dzīvojamo māju atjaunošanai un remontdarbiem, daudzos gadījumos neizdodas pieņemt pozitīvus dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumus. Arī paaugstināta NĪN likme motivē tikai daļu īpašnieku namu sakārtot. Rīgas Mājokļu un vides departaments secinājis – daudzi neizprot pienākumu rūpēties par kopīpašumu un tā nepildīšanas sekas. Alūksnes novada pašvaldība: dzīvojamā fonda atjaunošanai ir vajadzīgi lieli ieguldījumi. Pašvaldība ar saviem resursiem nespēj pilnībā sakārtot dzīvojamo fondu.
2/2025 iesniegts par Administratīvā procesa likuma regulējumu par Senāta tiesībām atteikties ierosināt kasācijas tiesvedību, ja kasācijas sūdzība ir klaji aizskaroša un izaicinoša. Lēmums par pieteikumu. Pieteikums Nr. 3/2025 iesniegts par Dzīvokļa īpašuma likuma regulējumu, kas ar vienkāršu balsu vairākumu ļauj dzīvokļu īpašnieku kopībai lemt par kredītsaistību uzņemšanos daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas kopīpašumā esošo daļu pārbūvei. Lēmums par pieteikumu. Pieteikums Nr. 5/2025 iesniegts par Administratīvās atbildības likuma un Paziņošanas likuma atsevišķu normu satversmību, kas noteic dokumenta paziņošanas fakta pierādīšanu. Lēmums par pieteikumu. 2025. gada janvārī Satversmes tiesā sagatavošanā bija 22 lietas un bija pabeigta 2 lietu sagatavošana izskatīšanai.
“Tas ir svarīgi, lai sakārtotu kadastra un zemesgrāmatas datus, turpretī rezultāts ir nostiprinājums zemesgrāmatā.” Izdevumus par zemesgabala noteikšanu, iemērīšanu un reģistrāciju zemesgrāmatā segs privatizētā objekta ieguvējs proporcionāli privatizētā objekta kopīpašuma domājamai daļai. Termiņš, kad privatizāciju veicošā institūcija īsteno darbības, lai nostiprinātu ieguvēja īpašumtiesības uz zemi, kas atrodas zem privatizētajām dzīvojamām mājām, nav noteikts. Termiņš norādīts vien likumprojekta 9. panta septītajā daļā, kas attiecas uz zemi zem bijušo paju un kooperatīvo sabiedrību mājām: dzīvokļa īpašnieka iesniegums par zemes privatizāciju attiecīgajai pašvaldībai vai “Publisko aktīvu pārvaldītājam “Possessor” ” jāiesniedz līdz 2026.
LV portālam iesūtīto jautājumu klāsts par kopīpašuma pārvaldīšanu liecina, ka dzīvojamo māju īpašniekiem jāsaskaras ar dažādiem sarežģījumiem un dažkārt risinājumu iespējams panākt tikai tiesvedības ceļā. Šajā publikācijā aplūkosim vairākas strīdīgas situācijas, par kurām Augstākā tiesa sniegusi būtiskas atziņas.
Risku novēršana: Atkarībā no riska līmeņa lifta valdītājs pakāpeniski 5 līdz 15 gadu laikā veic risku novēršanas vai samazināšanas pasākumus. Aicinājums ēku īpašniekiem PTAC aicina ēku īpašniekus, īpaši dzīvokļu īpašniekus kopīpašumā esošajās daudzdzīvokļu ēkās aktīvi iesaistīties lēmumu pieņemšanā par liftu drošuma uzlabošanu vai liftu nomaiņu. Aicinājums liftu valdītājiem Nekavējoties veikt risku izvērtēšanu, īpaši liftiem daudzdzīvokļu ēkās, lai savlaicīgi pieņemtu atbilstošus lēmumus par uzlabojumu veikšanu vai liftu nomaiņu.