1. aprīlī stājās spēkā plaši grozījumi Civilprocesa likumā, ar kuriem citastarp tiek “aktivizētas” iepriekš pieņemtās Civillikuma normas, kas paredz pilnveidotu kārtību kopīpašuma dalīšanai un jaunu izsoles veidu – izsoli kopīpašnieku starpā jeb slēgto izsoli.
Kvartāla apbūves gadījumā būs iespēja vienoties un izdalīt publisko ārtelpu vai kādu telpu attiecīgajā mājā kā koplietojuma elementu, kas ir pieejams ne tikai dzīvokļu īpašniekiem, bet arī citiem. Ar izmaiņām Dzīvokļa īpašuma likumā tiks vienkāršota kopīpašuma struktūra, nosakot, ka atsevišķas telpu grupas, kas klasiski ir kopīpašums, var izdalīt kā piekritīgas konkrētam kopīpašniekam. Piemēram, ne vienmēr izbūvē tik daudz noliktavu vai autostāvvietu, cik ir dzīvokļa īpašumu. Kāds to var nopirkt, bet cits – ne.
Sabiedriskajā apspriešanā līdz 16. aprīlim nodots Dzīvokļa īpašuma likuma grozījumu projekts, kas paredz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju īpašniekiem – projektu attīstītājiem kā uzņēmumiem – atvieglot kārtību, kādā dzīvojamā ēka tiek sadalīta dzīvokļa īpašumos. Izmaiņas skar arī lietošanas tiesības uz kopīpašumā esošo daļu, piemēram, autostāvvietu. Dzīvokļu īpašniekiem būs skaidri priekšnoteikumi, kādas tiesības un pienākumi tiem ir attiecībā uz piederošajam dzīvokļa īpašumam piesaistītās atsevišķās lietošanas tiesību.
Dzīvokļu īpašnieku kopībām tiks piešķirts identifikators, kā arī norādīts pārstāvis, tāpat tiks paredzēta procedūra to patiesā labuma guvēju atklāšanā. “Ekonomikas ministrijas sagatavotais likumprojekts novērš būtiskus birokrātiskus šķēršļus māju kopīpašniekiem dibināt energokopienas, sniedz iespēju vieglāk pieņemt lēmumus par saules paneļu uzstādīšanu kopīpašumos, kā arī operatīvāk virzīt citu saimnieciska rakstura jautājumu risināšanu. Likumprojekts ir risinājums gadiem ilgi samilzušai problēmai un nozarē ir ļoti gaidīts,” uzsver Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis. Šobrīd kredītiestādes neslēdz aizdevuma līgumus ar dzīvokļu īpašnieku kopībām, līdz ar to dzīvokļu īpašniekiem, lai veiktu ēku renovāciju, ir jādibina biedrības, kas ir laikietilpīgs un birokrātisks process.