SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Aiga Nulle
LV portāls
17. februārī, 2024
RUBRIKA: Infografika
TĒMA: Veselība
9
9

Apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu šogad bērniem piecos novados. Izmaiņas balstvakcinācijas intervālā

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti norāda, ka ērču aktivitātes sezona sākas, kad sniegs nokūst un gaisa temperatūra pārsniedz +3, -5 °C, tāpēc tiem, kuri vēlas sevi pasargāt no ērču encefalīta, ir laiks domāt par profilaksi. Vakcinācija pret ērču encefalītu ir drošākais un efektīvākais veids, kā pasargāt bērnus un pieaugušos no saslimšanas. Šogad bezmaksas vakcīna pret ērču encefalītu pieejama bērniem Kuldīgas, Dienvidkurzemes, Ventspils, Talsu un Cēsu novadā.

Endēmisko teritoriju sarakstu, kurās ir vislielākais vidējais ērču encefalīta gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju, SPKC publicē katru gadu. Bērniem, kuru dzīvesvieta ir deklarēta ērču endēmiskajā teritorijā, valsts nodrošina bezmaksas vakcinācijas kursu pret bīstamo infekcijas slimību. To nosaka Ministru kabineta noteikumu Nr. 330 “Vakcinācijas noteikumi” 23.1 punkts.

Pērn bezmaksas vakcīna pret ērču encefalītu bija pieejama arī bērniem Tukuma novadā. Šogad tā vietā ir iekļauts Cēsu novads, kur no 2019. līdz 2023. gadam uz 100 000 iedzīvotāju bija 32,5 saslimšanas ar ērču encefalītu gadījumi.

Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts, kura pamatprakse atrodas attiecīgajā teritorijā. Ja bērna deklarētā dzīvesvietas adrese ir reģistrēta endēmiskajā teritorijā, bet viņa ģimenes ārsta prakse ir citur, vakcinācija jāveic pie tā ģimenes ārsta, kura prakse atrodas kādā no endēmiskajām teritorijām. Piemēram, ja bērns ir pierakstīts pie ģimenes ārsta Rīgā, bet viņa deklarētā dzīvesvieta ir Cēsu novadā, vakcinācija ar valsts apmaksāto vakcīnu būs jāveic pie kāda no ģimenes ārstiem Cēsu novadā, iepriekš saskaņojot vizīti.

Detalizēta informācija par ģimenes ārstu prakšu atrašanās vietām Latvijā ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Vakcinācijas noteikumu 23.1 2. punkts noteic, ka bāreņus un bez vecāku gādības palikušos bērnus ar valsts apmaksāto vakcīnu pret ērču encefalītu vakcinē visā Latvijas teritorijā, neatkarīgi no dzīvesvietas.

SPKC informē, ka šogad, pamatojoties uz Imunizācijas valsts padomes lēmumu, mainīta vakcīnu saņemšanas kārtība – rekomendācija pāriet uz 10 gadu (iepriekš – pieci gadi) balstvakcinācijas intervālu pēc ceturtās vakcīnas pret ērču encefalītu devas saņemšanas.

LV portāla infografika.

Labs saturs
9
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI