SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
27. janvārī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Mājoklis
8
8

Plašāks atbalsts daudzdzīvokļu ēku remontdarbiem

Stājas spēkā 27.01.2023.
Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Turpmāk daudzdzīvokļu ēkas varēs saņemt “Altum” aizdevumu ēkas atjaunošanas projekta tehniskās dokumentācijas sagatavošanai, piemēram, energoaudita, tehniskās apsekošanas, tehniskā projekta izstrādei.

FOTO: Lita Krone, LETA.

Ar grozījumiem atbalsta programmā būvdarbiem daudzdzīvokļu mājās un to teritoriju labiekārtošanai paplašināts aizdevuma saņēmēju loks. Turpmāk no šīs programmas aizdevumiem varēs finansēt īstenoto projektu neattiecināmās izmaksas, tostarp tehniskās dokumentācijas sagatavošanu.

To nosaka grozījumi Ministru kabineta (MK) 2021. gada 6. jūlija noteikumos Nr. 481 “Atbalsta programmas nosacījumi būvdarbiem daudzdzīvokļu mājās un to teritoriju labiekārtošanai”, kas stājas spēkā 27. janvārī.

Atbalsta programmu īsteno akciju sabiedrība “Attīstības finanšu institūcija “Altum” ” (“Altum”).

Šobrīd MK noteikumi Nr. 481 paredz, ka aizdevumus var sniegt, lai finansētu būvdarbus daudzdzīvokļu mājas norobežojošajās konstrukcijās un koplietošanas telpās, atjaunotu inženiersistēmas, pārbūvi vai izveidi, teritorijas labiekārtošanu, kā arī darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 4.2.1. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu valsts un dzīvojamās ēkās” 4.2.1.1. pasākuma “Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu dzīvojamās ēkās” ietvaros finansē īstenoto projektu neattiecināmās izmaksas.

Turpmāk daudzdzīvokļu ēkas varēs saņemt “Altum” aizdevumu ēkas atjaunošanas projekta tehniskās dokumentācijas sagatavošanai, piemēram, energoaudita, tehniskās apsekošanas, tehniskā projekta izstrādei.

Faktiski šis aizdevums būs kā priekšfinansējums mājai, lai tā varētu sagatavot pieteikumu atbalsta saņemšanai jaunajā Atveseļošanas fonda atbalsta programmā daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai, skaidro Ekonomikas ministrija.

Ņemot vērā, ka projektu tehniskās dokumentācijas izstrāde ir unikāls dokumentācijas kopums un finansiāli ietilpīga sadaļa, bieži vien tās sagatavošanai tiek piesaistīts specializēts projektēšanas birojs. Tādējādi tiek paredzēta iespēja uzsākt ēku remontdarbu, tai skaitā energoefektivitātes pasākumu, veikšanu arī ēkās, kurām nav pietiekami daudz līdzekļu (uzkrājumu), lai veiktu ēkas renovācijas priekšdarbus un izstrādātu tehnisko dokumentāciju, uz kuras pamata var pieņemt lēmumus par turpmākiem ieguldījumiem ēkas renovācijā, tai skaitā energoefektivitātes paaugstināšanā.

“Altum” varēs izsniegt aizdevumu arī tikai izmaksām par tehniskās dokumentācijas sagatavošanu.

“Altum” varēs arī sniegt aizdevumus izmaksām, kas nepieciešamas daudzdzīvokļu mājas energoefektivitātes projekta īstenošanai, taču netiek finansētas no Atveseļošanas fonda finansējuma, piemēram, pievienotās vērtības nodokļa, izmaksas. Tādējādi dzīvokļu īpašniekiem būs iespēja neattiecināmās izmaksas finansēt ar komercbanku finansējumu vai “Altum” finansējumu.

Programmā pieejamais finansējums aizdevumu izsniegšanai un zaudējumu segšanai ir 31 miljons eiro, no kuriem “Altum” piesaistītais finansējums – 30 miljoni eiro aizdevumu izsniegšanai, norādīts likumprojekta anotācijā. Patlaban “Altum” ir piešķīris 47 aizdevumus aptuveni trīs miljonu eiro apmērā. Aizdevumu piešķiršanu plānots turpināt vismaz līdz 2025. gadam.

MK noteikumi Nr. 481 nosaka, ka programmas ietvaros maksimālais aizdevums par vienu daudzdzīvokļu māju ir 400 000 eiro.

Plašāk par tēmu >>

Labs saturs
8
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI