Vai tiešām tas noticis?! Līdz ar VDK likumā noteikto dokumentu publiskošanu, kuras otrā daļa sākas maijā, sabiedrībai tiks nodoti visi zināmie Latvijas rīcībā esošie čekas materiāli, kas tagad, ievērojot likumā noteiktos ierobežojumus, būs pieejami katram.
FOTO: Ieva Lūka, LETA
Sākot ar šā gada 1. maiju, kļūs pieejama pēdējā bijušās LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu, tā dēvēto čekas maisu, daļa. LV portāls skaidro, kādi dokumenti un kā nonāks atklātībā.
Bijušās VDK dokumentu publiskošanu, sadalot tos divās daļās, paredz likums “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu” (VDK likums). Pērn decembrī atklātībai LNA tīmekļvietnē tika nodota VDK jeb čekas aģentūras alfabētiskā un statistiskā kartotēka, ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēka, VDK darbinieku telefongrāmatas, kuras satur informāciju par VDK štata darbiniekiem, Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas apraksti. Savukārt, sākot ar šā gada maiju, atklātībai nododama pārējā čekas dokumentu daļa. Nodrošināt VDK dokumentu kā vienota valsts īpašumā esoša vēsturisku dokumentu kompleksa saglabāšanu, pieejamību un iespēju personām tos izmantot savām vajadzībām likums uzdod Latvijas Nacionālajam arhīvam (LNA).
No šā gada 1. maija, kā informē LNA direktore Māra Sprūdža, arhīvs gatavo publicēšanai šādus dokumentus:
LNA vietnē tuvāko mēnešu laikā būs pieejama arī it kā kļūmes dēļ līdz šim VDK likumā nenorādītā VDK aģentu papildu uzskaites kartotēka ar vairāk nekā 400 aģentu vārdiem, no kuriem 109 nav minēti jau decembrī internetā publicētajās aģentu kartotēkās. Lielākā daļa minētajā kartotēkā iekļauto personu bija aģenti īpašajam periodam, kāds iestātos, piemēram, kara gadījumā, skaidro M. Sprūdža. Šīs kartītes no jau atklātībai arhīva vietnē nodotajām atšķiras ar to, ka tām aizmugurē norādīts, kā ar aģentu nepieciešamības gadījumā sazināties, viņa sadarbības motivācija jeb pamatojums, kas lielākoties bijis aģenta atbilstoša ideoloģiskā pārliecība, skaidro LNA direktore.
Patlaban Saeimā steidzamības kārtā tiek virzīti VDK likuma grozījumi, kas paredz digitalizēt un publicēt LNA tīmekļvietnē VDK aģentūras uzskaites papildu kartotēku, no aģentūras statistiskās kartotēkas izslēgtās, iznīcināšanai paredzētās aģentu, rezidentu un tikšanās, kā arī konspiratīvo dzīvokļu turētāju uzskaites kartītes. Plānots, ka minētie grozījumi tiks pieņemti līdz Jāņiem.
No maija atklātībai nododamie dokumenti, tāpat kā līdz šim publiskotie, interesentiem būs pieejami, reģistrējoties LNA tīmekļvietnē kgb.arhivi.lv. Taču jārēķinās, ka patlaban pilnībā digitalizēta un uzreiz pieejama lasīšanai vietnē, sākot ar maiju, būs tikai daļa publiskojamo dokumentu grupu – LPSR VDK aģentūras personas un darba lietu reģistrācijas žurnāli, no aģentūras aparāta izslēgto valsts drošības iestāžu aģentu un rezidentu darba un arhīva lietu, nenotikušo vervēšanu materiālu reģistrācijas žurnāls, kā arī sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu spriedumu un lēmumu rezolutīvās daļas. Pārējās dokumentu grupas pilnībā pieejamas pagaidām būs Latvijas Valsts arhīva lasītavā Rīgā, Skandu ielā 14, veicot reģistrāciju. Visu likumā paredzēto VDK dokumentu publiskošana notiks pakāpeniski, apmēram pusotra gada laikā, skaidro M. Sprūdža. Tādēļ interesentiem, pirms apmeklēt lasītavu, der pārliecināties, vai tiem nepieciešamā informācija jau nav publiskota tīmekļvietnē.
Sākot ar maiju, LNA lasītavā Skandu ielā 14 interesentiem klātienē būs pieejama arī digitalizētā automatizētā LPSR VDK Informācijas analīzes daļas pretizlūkošanas nodrošinājuma informācijas sistēma “Delta Latvija”, kurā apkopoti aģentu ziņojumu atreferējumi. Necenzētā veidā – iekļaujot visus dokumentos minētos personas datus – tie būs pieejami vēstures vai juridiskās pētniecības nolūkos, akadēmiskās, mākslinieciskās vai literārās izpausmes, kā arī žurnālistikas vajadzībām. Savukārt citiem interesentiem, izņemot gadījumus, kad tie lūdz pieeju ziņojumiem par sevi, ziņojumu saturs būs anonimizēts, proti, tiks nodrošināta pieeja informācijai par aģentu un viņa ziņojumos izklāstīto, izņemot trešo personu, izsekoto cilvēku vārdus un uzvārdus. Jānorāda, ka “Delta Latvija” atreferēta tikai neliela daļa no visiem aģentu ziņojumiem un tādējādi šīs ziņas var pilnībā neatspoguļot konkrēta aģenta darbību.
Dienā vidēji tā dēvētos čekas maisus LNA apskata 200–250 cilvēki, bet pēc to papildinājuma nodošanas atklātībai paredzams interesentu skaita pieaugums. Arhīva lasītava vienlaikus spēj nodrošināt piekļuvi ierobežotam skaitam lasītāju, tādēļ lielākas to intereses gadījumā, iespējams, pieeja VDK dokumentiem LNA telpās tiks nodrošināta rindas kārtībā, piesakoties telefoniski vai arhīva tīmekļvietnē, par ko vēl tiks lemts, informē M. Sprūdža.