VDK dokumentu nodošanai atklātībai, ko paredz grozījumi likumā, vajadzētu būt tikai pirmajam solim ceļā uz tajā izvirzītā mērķa sasniegšanu – veicināt sabiedrības izpratni par Latvijas okupācijas periodā valdījušo totalitāro režīmu. Bez zinātniskiem komentāriem un skaidrojumiem šo dokumentu publiskošana vien draud radīt maldinošu vēstures izpratni.
FOTO: Freepik
Šogad decembrī publiskojama pirmā daļa no atklātībai nododamiem Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentiem, kas pazīstami kā čekas maisi un satur vairākas kartotēkas, kā arī daļu no kompartijas vadības atstātajām liecībām. LV portāls skaidro, kāda rakstura dokumenti un kādā apjomā nonāks atklātībā.
VDK dokumentu nodošanu atklātībai paredz 17. oktobrī spēkā stājušies grozījumi likumā “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu”.
Saskaņā ar likuma 7.2 pantu līdz šī gada 31. decembrim Latvijas Nacionālā arhīva tīmekļvietnē digitalizēti publicējami šādi līdz šim Satversmes aizsardzības biroja (SAB) Totalitārisma seku dokumentēšanas centra (TSDC) un Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) rīcībā esoši dokumentu veidi:
Abās minētajās kartotēkās kartītes, kā skaidro TSDC vadītāja Zinta Ābola, ir identiskas, atšķirīgs ir tikai to kārtošanas veids. Alfabētiskajā kartotēkā kartītes ir sakārtotas alfabētiskā kārtībā, statistiskajā – atbilstoši VDK struktūrvienībām.
Aģentu alfabētiskajās un statistiskajās uzskaites kartītēs ir minēts personas vārds, tēvavārds, dzimšanas gads un vieta, adrese, darbavieta un ieņemamais amats, kā arī viņa vervētāja uzvārds, amats, daļa un daļas vai nodaļas priekšnieka uzvārds, kurš apstiprinājis vervēšanu, vervēšanas datums, atzīmes par aģenta izslēgšanu.
Minētajās kartotēkās fiksēts ap četrarpus tūkstošiem VDK aģentu. Taču precīzu skaitu varēs noskaidrot tikai pēc šo dokumentu digitalizācijas, jo viena un tā pati persona varēja būt iekļauta vairākās kartotēkās, skaidro TSDC.
Decembrī publiskojamo VDK dokumentu ieskenētas kopijas internetā būs pieejamas PDF formātā ar ierobežotām meklēšanas iespējām.
Sākot ar 2019. gada 1. maiju, Latvijas Nacionālā arhīva tīmekļvietnē publiskos arī citus tā glabāšanā nodotos digitalizētos VDK dokumentus un netieši ar VDK saistītus dokumentus:
Likums “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu” uzdod LNA nodrošināt VDK dokumentu kā vienota valsts īpašumā esoša vēsturisku dokumentu kompleksa saglabāšanu, pieejamību un iespēju personām tos izmantot savām vajadzībām, ievērojot šā likuma noteikumus.
Nosakot turpmāko VDK dokumentu glabāšanas un izmantošanas kārtību, grozījumi likumā paredz, ka Latvijas Nacionālajā arhīvā bez ierobežojuma būs pieejami tie VDK dokumenti, kuri nesatur informāciju par cietušajiem un trešajām personām, proti, personām, kuras nav VDK darbinieki, informatori un ar VDK darbību saistītas personas. Savukārt VDK darbinieku, informatoru un ar VDK darbību saistīto amatpersonu dati, tajā skaitā tādi sensitīvi personas dati, kas norāda uz etnisko izcelsmi, piederību pie politiskās organizācijas, arodbiedrības un reliģisko pārliecību, ir publicējami pilnībā, paredz likums.
Likuma grozījumu mērķis ir nodot Latvijas valsts rīcībā esošos VDK dokumentus atklātībā, tādējādi radot iespēju informēt sabiedrību par Latvijas okupācijas periodā valdījušo totalitāro režīmu, totālo sabiedrības kontroli, šī režīma darbības mehānismu un instrumentiem, kā arī veicināt sabiedrības spēju atpazīt šā režīma sekas, tās pārvarēt un turpināt Latvijas kā demokrātijas valsts attīstību.
Vienlaikus, kā, izsludinot likuma grozījumus, norādīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, šogad publiskojamās VDK kartotēkās atrodamo personu vārdi vēl nesniegs informāciju par konkrētu cilvēku darīto. “Pirms steigties ar secinājumiem, būtiski sagaidīt un iepazīties ar papildu informāciju. Pārsteidzīgi izdarot secinājumus, riskējam radīt maldīgu vēstures izpratni, nevis labāk izprast Latvijas okupācijas periodā valdījušo totalitāro režīmu, tā darbības mehānismus un totālo sabiedrības kontroli,” uzsvēra R. Vējonis.
Saskaņā ar likuma grozījumiem līdztekus VDK dokumentu publicēšanai speciāli izveidotā tīmekļvietnē LNA minētās dokumentu publikācijas arī papildina ar zinātniskiem komentāriem un skaidrojumiem. Kopumā, kā atzīst M. Sprūdža, šis process, ieskaitot dokumentu digitalizēšanu lietotājiem ērtā veidā, varētu aizņemt gados mērāmu laiku.