Lai gan vakcinācija ir brīvprātīga, valstij ir obligāts pienākums nodrošināt vakcinācijas pieejamību pret epidemioloģiski nozīmīgām infekcijas slimībām.
Infekcijas slimības, pret kurām valsts nodrošina vakcināciju, un vakcinējamo personu loku nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 330 Vakcinācijas noteikumi, kas tiek regulāri pilnveidoti. Tā šī gada 23. martā spēkā stājās grozījumi Vakcinācijas noteikumos, kas paredz no 1. oktobra pilnībā apmaksāt pretgripas vakcīnu grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecuma sasniegšanai un vairākas citas izmaiņas.
Šobrīd Latvijā valsts apmaksā vakcināciju visiem bērniem Vakcinācijas kalendārā noteiktā vecumā pret 15 infekcijas slimībām:
Tāpat noteikumi paredz, ka vakcinācija obligāti jānodrošina arī pieaugušajiem pret difteriju un stingumkrampjiem; ikvienam iedzīvotājam pret trakumsērgu pēc saskares ar dzīvniekiem vai cilvēkiem, kuri ir slimi vai ir aizdomas par viņu saslimšanu ar trakumsērgu; personām, kuras saņem hroniskās hemodialīzes vai hemodiafiltrācijas procedūras, – pret B hepatītu.
Šogad Vakcinācijas noteikumi ir papildināti ar prasību obligāti nodrošināt vakcināciju arī nevakcinētām personām, kuras bijušas kontaktā ar inficētu cilvēku, pret difteriju, poliomielītu, masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu.
Bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem valsts nodrošina vakcinācijas kursu pret ērču encefalītu. Bezmaksas vakcinācija ir pieejama arī bērniem, kuru dzīvesvieta deklarēta ērču endēmiskajā teritorijā. 2019. gadā par augsta riska teritorijām atzīti 23 Latvijas novadi. Ja bērna deklarētā dzīvesvieta nav ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā, līdz 24 mēnešu vecumam valsts kompensē vakcināciju pret ērču encefalītu 50% apmērā.
Noteiktām iedzīvotāju grupām tiek nodrošināta pretgripas vakcinācija atbilstoši kompensējamo zāļu sarakstam M.
Par iespēju vakcinēties ir jāinteresējas pie sava ģimenes ārsta.